MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin-pchinga

Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní revoluci, která měla odstranit veškerou vnitrostranickou opozici a za pomoci síly lidových mas "očistit politickou duši" země, nastiňuje editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník připomíná, že tato desetiletá kampaň si vyžádala přes milion obětí a 36 milionů perzekvovaných, včetně otce stávajícího čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Čínský prezident Si Ťin-pching

Ozvěny kulturní revoluce sílí

Si Čung-sün býval před kulturní revolucí vysokým stranickým činitelem, upozorňuje renomovaný server. Vyzdvihuje, že spolu s ním byl perzekvován i jeho syn Si Ťin-pching, který strávil roky v bezútěšné chudobě na venkovské periferii.

Není tak překvapivé, že se současný čínský prezident o kulturní revoluci vyjadřoval v minulosti kriticky, konstatuje The Guardian. Podotýká ovšem, že podle mnohých pozorovatelů v zemi nyní sílí ozvěny této éry.  

"Staří komunisté, kteří tuto katastrofu přežili, se snažili omezit moc vůdce skrze konsensus a nové zvyklosti," pokračuje editorial. Vyzdvihuje, že na jejich základě by měl Si Tin-pching příští rok na podzim po deseti letech rezignovat na post generálního tajemníka Komunistické strany Číny, od něhož se odvíjí skutečná moc.

Předpokládaní nástupci byli ale odsunuti do pozadí nebo odstraněni, zatímco došlo ke zrušení omezení počtu funkčních období, které může čínský prezident vykonávat, připomíná britský server. To je podle něj jasný signál, jaké jsou Si Ťin-pchingovy záměry.

V Číně navíc sílí otevřená nevraživost vůči cizím vlivům a naopak kult osobnosti stávajícího prezidenta je na vzestupu - nová učebnice vůdcových myšlenek například mladým školákům říká, že "dědeček Si" se vždy staral o lid, poukazuje renomovaný deník. Vyzdvihuje, že ve skutečnosti během jeho vlády naopak výrazně akcelerují represe.

Represe míří na známé oblasti - občanskou společnost, náboženství, akademiky, stoupence autonomie Hongkongu a menšiny, především Ujgury -, a to v rozsahu a míře, které jen málokdo očekával, konstatuje The Guardian. Dodává, že represe navíc expandují do sfér, kterých si komunistická strana dlouho nevšímala a v posledních týdnech dochází k útoku na rozličné aktéry, od technologických gigantů, přes herce a zpěváky až po soukromé učitele.  

Děti tak budou nově moci strávit hraním online her jen tři hodiny týdně, pod tlakem se ocitají služby tzv. sdílené ekonomiky, přičemž regulační úřady nařídily televizím omezit talentové soutěže a nedávat prostor "změkčilým mužům", rekapituluje editorial. Doplňuje, že z vysokých stranických míst pak zní, že Čína musí omezit "přehnaně vysoké příjmy" a zajistit "obecnou prosperitu", což naznačuje výrazný obrat k přerozdělování.

Riskantní postup

"Některé z těchto opatření, byť jsou tvrdá a zavádějící, cílí na skutečné problémy, které je nutné řešit, například obří propast mezi bohatými a zbytkem (obyvatel), mocenský monopol a neomezené využívání dat technologickými firmami," pokračuje britský deník. Připouští, že pokud by se posuzovala jednotlivě, některá z nich by se mnohým Číňanům líbila.

Dohromady však zmíněná opatření odrážejí odhodlání posílit moc strany ve společnosti, kultuře a soukromém sektoru, byť se mohou projevovat i další motivy, například demografické potíže, uvádí prestižní server. Za znepokojivou označuje i skutečnost, že na stranických webech se masivně šíří plamenné pojednání jistého levicového komentátora, který stávající dění chválí jako "hlubokou revoluci", přičemž existuje podezření, že text byl posvěcen z nejvyšších míst.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobnými texty ale začínala i kulturní revoluce, tudíž se někteří intelektuálové obávají, zda nejde o pokus zjistit, nakolik existuje poptávka po podobné kampani, nebo její otevřené zahájení, uvádí The Guardian. Dodává, že úřady se ale snaží tento dojem zvrátit, jelikož se bojí ekonomických dopadů.  

Jeden z předních stranických deníků tak přinesl článek, který ujišťuje o "neochvějné oddanosti" čínské vlády soukromému sektoru, tudíž rozsah současných zásahů zatím není jasný a je možné, že o něm ještě nebylo rozhodnuto, spekuluje renomovaný deník. Připomíná, že Mao epizodně a cynicky využil ve svůj prospěch sílu davu a podobný autoritář Si rovněž úspěšně pracoval s veřejnými náladami, aby posílil svou moc a šířil ideologii.

"Ale na rozdíl od Velkého kormidelníka (Maa, pozn. red.), ale (Si) nechce rozvrat - pouze řád a kontrolu," píše The Guardian. To podle něj ale neznamená, že tento přístup není riskantní. Existují totiž názory, že moc stávajícího prezidenta je sice nyní pevná, avšak útok na veškeré aspekty života v Číně by mohl z dlouhodobého hlediska vést k nestabilitě, uvádí britský server. Konstatuje, že tento vývoj není pro zemi dobrý a to, že situace není tak špatná jako za kulturní revoluce, je jen slabá útěcha.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

17.09.2021 08:23 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nově nakažených

17.09.2021 08:43 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea

15.09.2021 07:48 Severní Korea dnes podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že…

V Indii umírají desítky lidí na epidemii dengue

13.09.2021 21:06 Epidemie horečky dengue si od začátku září zřejmě vyžádala desítky obětí v severoindickém státě…

KLDR tvrdí, že úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu

13.09.2021 07:54 Severní Korea dnes oznámila, že o víkendu úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu.…

Austrálie od EU koupila milion dávek vakcíny

12.09.2021 08:15 Austrálie od Evropské unie nakoupila milion dávek vakcíny od společnosti Moderna, oznámil dnes…

Austrálie hlásí nový rekord v počtu nakažených

11.09.2021 22:04 Aktualizováno V Austrálii bylo za dnešek 2077 počet pozitivně testovaných na covid-19 a padl tak jen den starý…

Sydney otevře podniky a služby, až se naočkuje 70 procent lidí

09.09.2021 09:21 V australském Sydney se po několikaměsíční uzávěře otevřou znovu restaurace, bary, tělocvičny a…

Část Austrálie nejspíš kvůli koronaviru otevře hranice až příští rok

06.09.2021 07:59 Západní Austrálie nespíš kvůli pandemii covidu-19 otevře své hranice pro cestovatele ze zbylých…

U východního pobřeží Austrálie zabil žralok surfaře

05.09.2021 08:40 U východoaustralského pobřeží dnes zemřel surfař po útoku žraloka. Muž podle záchranné zdravotnické…

Austrálie dál zápolí s koronavirem, přibylo 1684 nových případů

05.09.2021 08:10 Austrálie po sobotním rekordu v podobě 1756 nových případů zaznamenala další vysoký přírůstek ve…

Stav tří pobodaných v Aucklandu je kritický. Úřady odhalily identitu…

04.09.2021 16:13 Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová dnes upřesnila, že při pátečním útoku v jednom z obchodů…

Související:

Právě se děje

reklama