Rouška, nebo ne? Kolem ochrany před koronavirem panuje zmatek

"Nenoste ochrannou roušku, pokud jste zdraví," stojí dnes na titulní stránce hlavního deníku v Singapuru. Úřady se snaží zklidnit paniku v situaci, kdy lidé vykupují ochranné masky ve snaze bránit se před rychle se šířícím koronavirem. Naproti tomu v Malajsii sousedící se Singapurem vláda lidem vzkázala, aby masky a dezinfekční přípravky na ruce měli vždy u sebe. A podobně je tomu v Thajsku a Vietnamu, napsala agentura Reuters.

Ilustrační foto

Kvůli protichůdným informacím, jak se chránit před nákazou, které v Číně podlehlo více než 210 lidí, panuje mezi lidmi zmatek. Někteří odborníci dokonce varují, že nesprávné zacházení s rouškami může zvýšit nebezpečí infekce.

"Nosíte masku jedině tehdy, když vám není dobře? K čemu jsou pak vojáci v době, kdy není válka? Je lepší být opatrný," napsal na facebooku Kenny Chan Wai Kong, který žije v Singapuru. Úřady v tomto městském státu oznámily, že v situaci, kdy obchodníkům zásoby masek došly, plánují rozdat do každé domácnosti čtyři tyto ochranné pomůcky.

zdroj: YouTube

Nosit masku je v některých částech Asie běžné v případě, kdy jsou lidé nemocní, nebo když se chtějí chránit před znečištěným ovzduším ve městech.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ani americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí na svých internetových stránkách nošení roušek jako preventivní opatření proti šíření viru nezmiňují, ale ani od něho výslovně neodrazují.

Austrálie a Tchaj-wan uvedly, že zdraví lidé ochranné roušky nosit nemusí, ale Austrálie jich milion uvolnila ze svých hmotných rezerv a lidé je také v hojných počtech nosí v Tchaj-peji, hlavním městě Tchaj-wanu, jehož vláda zavedla limit na prodej masek a zakázala jejich vývoz. Tchajwanské dráhy dnes informovaly, že pokud se virus bude dále šířit, nebudou do vlaků smět cestující bez ochranné roušky.

Koronavirus se může přenášet z jednoho člověka na druhého, není ale jasné, jak snadno. Většina nemocných jsou lidé přebývající v čínském městě Wu-chan, centru epidemie, příbuzní nakažených nebo zdravotníci. Vir se přenáší při kontaktu s částicemi, které se dostanou do vzduchu, když nakažený jedinec kašle nebo kýchá, nebo když se někdo dotkne nakaženého člověka nebo předmětu, na němž je virus, a pak se dotýká úst, nosu nebo očí.

"Maska je potřebná tehdy, když jste v davu..., nebo když se staráte o nemocného. Ale pokud vám to pomůže, chirurgickou roušku noste," řekla Angela Rasmussenová, viroložka z Centra pro infekce a imunitu při americké Kolumbijské univerzitě. Jiní odborníci upozorňují, že jednorázové chirurgické roušky nepřilnou k obličeji natolik, aby člověka před infekcí ochránily.

V Hongkongu se pod palbu kritiky dostala místní zákonodárkyně, která předsedá městskému výboru pro zdravotnictví, když zveřejnila krátké video s návodem, jak roušku na jedno použití vydezinfikovat párou. Neobvyklá je rada indické vlády, že před virem ochrání směs ze zázvoru a bazalky indické. S nepochopením se setkal i jistý barmský ministr, který na facebooku doporučil lidem, aby jedli více cibule.

Někteří Číňané žijící v zahraničí nakupují ochranné roušky a posílají je svým příbuzným a přátelům v Číně, kde jich panuje nedostatek. Čínští občané žijící ve Vietnamu, Thajsku a Malajsii ve čtvrtek do své domovské provincie Kan-su za čtvrtek zaslali 150.000 masek, informovala státní agentura Nová Čína.

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Související:

Právě se děje