Roušky odhozené v přírodě mohou být nebezpečné pro zvířata, varují ochránci

Jednorázové roušky pomáhají zachraňovat životy lidí, když je chrání před koronavirem. Mohou být ale i smrtelně nebezpečné pro některá zvířata. Podle expertů se vyskytly případy živočichů udušených rouškami či ptáků zamotaných několik dní v gumičkách roušek, takže bez pomoci lidí by uhynuli. Nevládní organizace Oceans Asia, která sídlí v Hongkongu, vyzvala vlády všech zemí, aby trestaly odhazování roušek v přírodě a podpořily roušky látkové.

Oceans Asia odhadla, že loni skončilo v oceánech přes 1,5 miliardy roušek. Ty jednorázové jsou vyrobené z polyesteru a polypropylenu a v přírodě se rozkládají několik desítek let. "I když se rozpadnou, zůstanou z nich mikročástečky, které se pak dostávají zpět do potravinového řetězce a ohrožují ekosystémy," řekl agentuře AFP George Leonard z americké nevládní organizace Ocean Conservancy. Podle něj jsou roušky a gumové rukavice v přírodě největším problémem pro mořské živočichy.

Francouzské sdružení Operace čisté moře upozornilo na případy krabů, které členové sdružení našli loni v září v laguně nedaleko Marseille udušené v rouškách. Agentura AFP citovala také ochránce zvířat z Brazílie, kteří našli roušku v žaludku tučňáka vyplaveného na pláž.

Ashley Frunová z americké organizace ochránců zvířat PETA uvedla příklad makaků, kteří v lesích nedaleko malajsijské metropole Kuala Lumpur žvýkali jednorázové roušky. Podle Frunové se mláďata mohou gumičkami roušek uškrtit.

Britská organizace ochránců zvířat RSPCA, jejíž patronkou je královna Alžběta II., zachraňovala racka, který byl skoro týden u města Chelmsford uvězněn v roušce. "Elastické pásky měl omotané kolem nohou, takže se několik dní nemohl hýbat. Naštěstí ho našel kolemjdoucí, který ho vzal k veterináři," popsal Adam Jones z neziskové organizace RSPCA.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 37 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Princezna Kate způsobila šok i lidem ze svého okolí, zní z Británie

Zítra uplyne týden od chvíle, kdy princezna Kate po mnoha spekulacích odhalila, že lékaři u ní diagnostikovali rakovinu. Pro spoustu lidí z jejího okolí to byl šok, zní z Velké Británie. Kdo všechno věděl o nemoci s předstihem? 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy