ROZHOVOR: „Osoba jdoucí kapitalistickou cestou“. Teng se dostal zpět k moci a umožnil přežití čínského režimu, uvádí odborník Ondřej Kučera

Před 45 lety, 22. července 1977, se do významných politických funkcí v Číně vrátil Teng Siao-pching, komunista, který reformoval čínský maoistický režim a otevřel cestu k zapojení země do mezinárodní ekonomiky. Právě uvolnění ideologie a faktické nastolení kapitalismu pomohlo zachovat mocenský monopol Komunistické strany Číny, připouští odborník na moderní čínské dějiny Ondřej Kučera z Katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz objasnil například i to, co patrně zachránilo Tengovi život během represí provázejících tzv. Kulturní revoluci.

Teng Siao-pching zastával vysoké politické funkce v Komunistické straně Číny od padesátých let. Své pozice začal ztrácet po vypuknutí tzv. Kulturní revoluce v roce 1966. Můžete nastínit, co stálo za jeho dočasným mocenským pádem?

Teng Siao-pching byl spjatý s tehdejším prezidentem Liu Šao-čchim, a protože v rámci Kulturní revoluce bylo pragmatické křídlo Komunistické v čele s Liou Šao-čchim primárním terčem revolucionářů a rudých gard, Teng Siao-pching se ocitl pod stejnou nálepkou jako on, tj. jakožto „osoba jdoucí kapitalistickou cestou“. Tato nálepka byla na počátku Kulturní revoluce velmi ostrakizující a paradoxně ústup z centra moci a dočasné vyhnanství v S‘-čchuanu mu pravděpodobně zachránilo život.

Jakou politiku Teng v padesátých a šedesátých letech prosazoval? Existovaly již tehdy indicie, že je v některých oblastech nakloněn pragmatičtější, řekněme, méně ortodoxní linii?

Ano, je to patrné jednoznačně již po neúspěchu Velkého skoku vpřed od počátku šedesátých let, kdy měl spolu s dalšími mocenskými i ekonomickými pragmatiky - kromě výše zmíněného Liou Šao-čchiho se jednalo též o premiéra Čou En-laje a ekonoma Čchen Jüna - na starosti obnovu rozvráceného hospodářství po Velkém hladomoru. Vyznačoval se svým pragmatismem již v tomto období, a proto nebyl příliš oblíben mocenskou skupinou kolem Mao Ce-tunga, která stála za rozpoutáním Kulturní revoluce.

Jaký měl tedy Teng obecný vztah s klíčovými postavami čínského režimu, stranickým vůdcem Mao Ce-tungem a předsedou vlády Čou En-lajem?

S Mao Ce-tungem měl komplikovaný vztah. Nezastával extrémní Maovy ideologické linie, byl vždy větším pragmatikem. Na druhou stranu Mao chápal, že se jedná o organizačně velmi schopného politika. Minimálně do Velkého skoku byl součástí Maova křídla, až do Kulturní revoluce byl samotným Maem tolerován a ani v jejím průběhu Mao nikdy netlačil na jeho odstranění. O vztahu s Čou En-lajem lze říci, že byl jeho politický souputník a chráněnec již od dob společného pobytu ve Francii a Sovětském svazu ve dvacátých letech a vždy spolu sdíleli potřebu praktického řešení aktuálních problémů ČLR. Čou En-laj si Tenga vybral explicitně za svého politického nástupce.

Tengův návrat do vysokých funkcí v červenci 1977 se odvíjel od zásahu proti tzv. Bandě čtyř. Můžete přiblížit, podstatu tohoto mocenského zvratu?

Jednalo se o vyvrcholení sváru, který se v určité míře rozvíjel již od Velkého skoku a výrazně zesílil v průběhu Kulturní revoluce. Byl to svár mezi politicko-ekonomickými pragmatiky, o kterých jsem hovořil dříve, a ortodoxními ideology, kam kromě Mao Ce-tunga patřila i další mocenská klika obklopující „Bandu čtyř“ v čele s Maovou čtvrtou manželkou Ťiang Čching. Po smrti Mao Ce-tunga 9. září 1976 šlo o to, která z výše uvedených skupin pevně uchopí moc ve státě. Z důvodu větší podpory pragmatické kliky v rámci silových složek se podařilo zabránit převzetí moci „Bandou čtyř“ a naopak došlo k jejímu potlačení a výraznému oslabení ortodoxního křídla. Toto postupně umetlo cestu k velmi dlouhému období pragmatického rozvoje ČLR.

Navzdory tomu, že po roce 1978 byl Teng považován za nejmocnějšího muže v Číně, formálně nezastával nominálně nejvyšší posty, například stranického předsedy a později prezidenta země. Jaký to mělo důvod?

Teng osobně bojoval proti kultu osobnosti, který zosobňoval Mao, a snažil se chovat odlišně. Zároveň používal vysoké mocenské pozice jako výtah k moci pro osoby, jež on sám vybral a prosazoval, jako například Chu Jao-pang a Čao C‘-jang. Přesto, že zdánlivě nezastával nejvyšší viditelnou pozici ve státě, ať už by to byl předseda strany, prezident či premiér, fakticky zastával reálně nejmocnější pozici, a to pozici předsedy Ústřední vojenské komise. Díky tomuto reálnému ovládání silových složek státu neměl problém s prosazováním svých představ.

Tengovo jméno je následně spojeno především s reformami - částečným otevíráním Číny tržnímu hospodářství a jejímu zapojení do světové ekonomiky. Souhlasíte, že právě Tengovy změny v praxi umožnily zachování mocenského monopolu komunistické strany?

Ano, jednoznačně s tím souhlasím. Díky uvolnění ideologie a faktickému nastolení kapitalismu právě Komunistickou stranou Číny si ta udržela legitimitu v očích občanů ČLR dodnes.

Jak je odkaz Teng Siao-pchinga vnímán v současné Číně? Hraje v jeho obrazu nějakou roli, že nesl výrazný podíl na rozhodnutí tvrdě potlačit protesty v červnu 1989? 

Je vnímán jednoznačně pozitivně, jako otec čínského ekonomického zázraku. Jeho myšlenky pragmatismu se staly součástí současné čínské ústavy. O jeho roli v potlačení protestů roku 1989 se v Číně samotné příliš nediskutuje, a pokud se již diskuse připustí, tak většinový názor je takový, že to bylo v pořádku a že vlastně až potlačení protestů odstartovalo současný čínský ekonomický zázrak.

Související

Více souvisejících

Teng Siao-pching Čína Komunismus Ondřej Kučera

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 48 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 6 hodinami

před 6 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Na Ukrajině podle analýzy zemřelo 50 tisíc ruských vojáků. Zraněných jsou statisíce

Během konfliktu na Ukrajině zahynulo už přes 50.000 příslušníků ruské armády. Uvedla to ve středu zpravodajská televize BBC s odvoláním na své redaktory, nezávislý zpravodajský web Mediazona a dobrovolníky. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy