Rozpoutá Tálibán ještě větší teror? Afghánci mají po ukončení rozhovorů strach

Mnoho lidí v Afghánistánu se obává, že když americký prezident Donald Trump ukončil vyjednávání mezi USA a Tálibánem, vystupňují všechny strany konfliktu intenzitu bojů a kvůli tomu bude ještě více trpět civilní obyvatelstvo. Uvedla to agentura AP. Za 18 let bojů v Afghánistánu zemřely už desetitisíce lidí.

Taliban, Afghánistán
doporučujeme

"Naší jedinou nadějí byl mír, a ten teď nenastane," říká 54letý Chán, který je hlavou rodiny v metropoli Kábulu. "Jsou tady zabíjeni nevinní lidé a všude je krveprolití. Rodiny přicházejí o své syny, matky, ale také o dobytek. To ale nikoho nezajímá. Kdo si na ně vzpomene? Copak to nejsou lidé?" ptá se muž, jehož dům nedávno poničila nálož, kterou v autě nastražili bojovníci Tálibánu.

Představa, že Trump o víkendu zruší v sérii tweetů téměř uzavřenou mírovou dohodu kvůli smrti jednoho amerického vojáka, je pro mnoho lidí v Afghánistánu těžko pochopitelná.

zdroj: YouTube

Afghánistánem zmítají ozbrojené konflikty už 40 let, od sovětské invaze a občanské války po příchod Tálibánu, který nastolil přísný výklad islámského práva.

Statisíce mrtvých, které konflikty způsobily, si Afghánci každoročně připomínají při týdnu mučedníků. Letos končí tuto neděli. Nové hroby se však objevují každý den a za smrt civilistů mohou všechny strany, tedy jak Tálibán a Spojené státy, tak afghánské jednotky, uvedla AP.

Mnoho mrtvých mají podle OSN letos na svědomí letecké útoky, kterými Spojené státy podporují afghánskou armádu v boji proti Tálibánu. Když tento týden při náletu zemřelo sedm členů jedné rodiny, uvedla nezávislá afghánská komise pro lidská práva, že "taková nepozornost a nedbalost mezinárodních vojenských sil povede ke vzteku a zlobě obyvatel".

Součástí afghánské tragédie je podle některých i to, že rodiny čelí útokům stále dokola. Výbuch, který zdecimoval Chánův dům byl už třetí, který tento muž zažil za poslední dva roky. "Kdykoliv si postavím dům, zase mi ho zničí."

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

Čína po zkušenosti s koronavirem buduje soběstačné město: Záhony na střeše…

20.09.2020 16:18 Aktualizováno Poblíž Pekingu vzniká nové město, jehož součástí budou i dřevostavby bytových domů se záhony na…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Kritika monarchie v Thajsku sílí. Protivládního protestu se zúčastnily…

20.09.2020 08:59 V thajském hlavním městě Bangkoku dnes tisíce demonstrantů požadovaly reformy a omezení pravomocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama