Rozpoutá Tálibán ještě větší teror? Afghánci mají po ukončení rozhovorů strach

Mnoho lidí v Afghánistánu se obává, že když americký prezident Donald Trump ukončil vyjednávání mezi USA a Tálibánem, vystupňují všechny strany konfliktu intenzitu bojů a kvůli tomu bude ještě více trpět civilní obyvatelstvo. Uvedla to agentura AP. Za 18 let bojů v Afghánistánu zemřely už desetitisíce lidí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Taliban, Afghánistán
doporučujeme

"Naší jedinou nadějí byl mír, a ten teď nenastane," říká 54letý Chán, který je hlavou rodiny v metropoli Kábulu. "Jsou tady zabíjeni nevinní lidé a všude je krveprolití. Rodiny přicházejí o své syny, matky, ale také o dobytek. To ale nikoho nezajímá. Kdo si na ně vzpomene? Copak to nejsou lidé?" ptá se muž, jehož dům nedávno poničila nálož, kterou v autě nastražili bojovníci Tálibánu.

Představa, že Trump o víkendu zruší v sérii tweetů téměř uzavřenou mírovou dohodu kvůli smrti jednoho amerického vojáka, je pro mnoho lidí v Afghánistánu těžko pochopitelná.

zdroj: YouTube

Afghánistánem zmítají ozbrojené konflikty už 40 let, od sovětské invaze a občanské války po příchod Tálibánu, který nastolil přísný výklad islámského práva.

Statisíce mrtvých, které konflikty způsobily, si Afghánci každoročně připomínají při týdnu mučedníků. Letos končí tuto neděli. Nové hroby se však objevují každý den a za smrt civilistů mohou všechny strany, tedy jak Tálibán a Spojené státy, tak afghánské jednotky, uvedla AP.

Mnoho mrtvých mají podle OSN letos na svědomí letecké útoky, kterými Spojené státy podporují afghánskou armádu v boji proti Tálibánu. Když tento týden při náletu zemřelo sedm členů jedné rodiny, uvedla nezávislá afghánská komise pro lidská práva, že "taková nepozornost a nedbalost mezinárodních vojenských sil povede ke vzteku a zlobě obyvatel".

Součástí afghánské tragédie je podle některých i to, že rodiny čelí útokům stále dokola. Výbuch, který zdecimoval Chánův dům byl už třetí, který tento muž zažil za poslední dva roky. "Kdykoliv si postavím dům, zase mi ho zničí."

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný tajfun ohrožuje Japonsko: Vlnobití, sesuvy půdy, udeřilo i tornádo

22.09.2019 14:48 Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun Tapah.…

V Hongkongu hoří barikády. Demonstranti zničili nákupní centrum, dupali po…

22.09.2019 13:42 Aktualizováno Demonstrace v Hongkongu se dnes po poklidném začátku znovu vyhrotily. Policie zasáhla slzným plynem…

Autobusu selhaly brzdy a narazil do skály, 26 mrtvých

22.09.2019 10:18 Nejméně 26 lidí zemřelo a 12 osob utrpělo zranění, když dnes zřejmě kvůli poruše brzd narazil…

Demonstranti v Hongkongu se šikují k další akci, těžkooděnci jsou v pozoru

22.09.2019 09:43 Prodemokratičtí aktivisté v Hongkongu se dnes znovu chystají narušit provoz místního letišti, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama