Covid-19 nadále kosí Asii. Některé vlády strkají hlavu do písku

Turkmenistán patří mezi nejohroženější země, tamní zdravotnictví i pohřebnictví kolabují, ale přesto Ašchabad dělá jako by v zemi žádný koronavirus nebyl. Mluvit o něm je dokonce ilegální, ale přesto se najdou očití svědci, kteří potvrzují případy přeplněných nemocnic s pacienty s dýchacími potížemi, vystresovaných sester a masových hrobů.

Turkmenistán
doporučujeme

Ruská agentura Rosbalt přitom sama přiznala, že z hlediska epidemie koronaviru patří Turkmenistán v rámci regionu Střední Asie mezi časované bomby. Sousedí ostatně s Íránem, který donedávna patřil mezi nejvíce zasažené země. Navzdory tomu všemu strká tamní vláda hlavu do písku a tváří se jako by se nic nedělo. Oficiálně nejsou evidované žádné případy infekce a ani nebyla přijatá opatření, včetně potřebných zdravotních pomůcek. Informoval o tom magazín Asianews.it

Přitom USA se už rozhodly vyčlenit 1,5 milionů dolarů na pomoc Turkmenistánu v jeho boji s "neexistujícím" koronavirem. K podpisu přijaté dohody mělo dojít na plánované schůzce odborníků, která se měla uskutečnit koncem dubna, ale nakonec z ní sešlo. Mezitím začala v zemi epidemie vrcholit. Anonymní dopisovatelé z rádia Azatlik potvrdily, že turkmenské nemocnice kolabují pod náporem pacientů s dýchacími potížemi, ale úřady to i nadále tají. 

Zástupci Centra pro profylaxi a léčbu infekcí potvrdili (opět v utajení) své znepokojení nad rostoucím počtem úmrtí a i další zástupci odborné veřejnosti uvedli, že se s velkou pravděpodobností jedná o reakci lidského organismu na koronavirus způsobující onemocnění covid-19. Podle informací stojí za většinou případů nákazy komunitní přenos. Turkmenští lékaři se proto navzdory liknavosti úřadů snaží shromažďovat informace o tom, s kým přišli infikovaní do styku, včetně návštěv v nemocnicích. Doporučují také mimo jiné starším osobám, které spadají do rizikové skupiny, zůstávat co nejvíc doma.

Mezi potvrzenými pravděpodobnými případy nákazy patří například zdravotní sestra z regionu Lebapa, která pracuje na anesteziologickém oddělení. Kromě ní se infikovalo i několik dalších zdravotníků, kteří kvůli obavám z represí odmítli sdělit své osobní údaje. Lebapa se zřejmě nakazila od čínského pacienta hospitalizovaného s dýchacími potížemi, který zemřel během zákroku na operačním sále. 

Další případy hlásí i město Daşoguz, které se stalo provizorním hřbitovem vzhledem k rostoucímu počtu zemřelých a nestíhajících pohřebních služeb. Velvyslanec USA v OBSE James Gilmore z tohoto důvodu také vyzval turkmenskou vládu, aby začala poskytovat přesné a pravdivé údaje o koronaviru, a aby na své území pustila odborníky, kteří by vyhodnotili situaci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie dál zpřísňuje protikoronavirová opatření, bude omezeno cestování

10.07.2020 11:11 Austrálie kvůli šíření koronaviru od pondělí omezí návraty svých občanů do vlasti. Podle agentury…

Tokijské metro bojuje s koronavirem. Jak dezinfekce se bude používat i…

10.07.2020 08:31 Tokijský dopravní podnik chce snížit možnost přenosu koronaviru v metru pomocí nanočástic stříbra.…

Vyšetřovatelka OSN nevěří ve stíhání saúdskoarabského prince

09.07.2020 19:33 Bez změny režimu v Saúdské Arábii je nepravděpodobné, že by se tamní korunní princ Muhammad bin…

Čína v nemilosti USA. Washington na ni uvalil sankce kvůli perzekuci Ujgurů

09.07.2020 19:18 Spojené státy uvalily sankce na čtyři čínské představitele, kteří jsou podle nich odpovědní za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy