Rozřezal těhotnou přítelkyni? Hongkong propustil muže, jehož kauza spustila protesty

Hongkongské úřady dnes propustily muže podezřelého z toho, že spáchal vraždu na Tchaj-wanu a pak se vrátil zpátky do Hongkongu. Hongkongská vláda případem zdůvodňovala svůj plán přijmout zákon umožňující vydávat z Hongkongu do pevninské Číny osoby podezřelé z trestných činů. Záměr ale vyvolal několikaměsíční masové protesty a hongkongská vláda dnes návrh zákona stáhla.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Chan Tong-kai je podezřelý, že loni během výletu na Tchajwan zavraždil svoji těhotnou přítelkyni. Její tělo se našlo v kufru pohozeném u stanice metra v Tchaj-peji.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová případem opakovaně zdůvodňovala své snahy vydávací zákon prosadit. Aktivisté v Hongkongu ale v jejím plánu spatřovali nebezpečí, že by Peking mohl zákon zneužít k pronásledování politických disidentů a další občanů Hongkongu, kteří se znelíbí vládnoucí čínské komunistické straně.

Chan Tong-kai se sám vrátil do Hongkongu, kde byl uvězněn kvůli finančním podvodům, protože po smrti své přítelkyně dál používal její kreditní karty. V dubnu mladíka hongkongský soud poslal do vězení na 29 měsíců. Vzhledem k době, kterou strávil v cele při čekání na soud, a s ohledem na dobré chování byl Chan nyní propuštěn.

zdroj: YouTube

Hongkongské policii přiznal, že dívku po hádce uškrtil. Policie ale nemohla Chana obvinit z vraždy, protože zločin byl spáchán na Tchaj-wanu a hongkongské úřady nemají přístup k důkaznímu materiálu, uvedl již dříve list The New York Times.

Když dnes tento dvacetiletý muž opouštěl vězení, omluvil se příbuzným své přítelkyně a řekl, že je ochoten se vydat tchajwanské policii a přiznat před soudem vinu. Hongkong a Tchaj-wan, který již loni vydal na Chana zatykač v souvislosti s vraždou přítelkyně, nyní jednají o dalším postupu.

Tchaj-pej nabídla, že pošle tým, který by Chana na Tchaj-wan doprovodil. To ale Hongkong odmítl a trvá na tom, že Chan by měl mít možnost odletět na Tchaj-wan samostatně. Takovou možnost zase vyloučil Tchaj-wan.

Jádrem sporu je neochota Hongkongu, který je poloautonomním čínským územím, uznat legitimitu právních orgánů na Tchaj-wanu. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan ale funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení. Peking ostatní země upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a institucemi a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Právě to podle agentury AP pravděpodobně vedlo pročínskou vládu Hongkongu k odmítnutí spolupráce s Tchaj-wanem, která by vyžadovala oficiální styky mezi hongkongskými a tchajwanskými úřady. Tchaj-wan naopak namítl, že vydání podezřelého bez právního rámce by poškodilo suverenitu Tchaj-wanu a zařadilo by ostrov pod model jedné Číny.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie v Hongkongu zatkla dva německé studenty

15.11.2019 20:00 Policie v Hongkongu zadržela dva německé občany. Informaci několika médií dnes potvrdilo německé…

Šéf Pentagonu si dupl. Jižní Korea má víc platit za vojenskou pomoc USA

15.11.2019 14:03 Americký ministr obrany Mark Esper při své dnešní návštěvě Jižní Koreje zdůraznil, že se Soul musí…

Útok v Londýně: Dav napadl hongkongskou ministryni, Čína ostře protestuje

15.11.2019 11:17 Čínská a hongkongská vláda dnes odsoudily útok demonstrantů na hongkongskou ministryni…

Demonstranti čtvrtým dnem paralyzují Hongkong, studenti střílí na policii…

14.11.2019 17:53 Aktualizováno Čtvrtým dnem paralyzují protivládní demonstrace život v Hongkongu. Kvůli ochromené dopravě i obavám…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama