Šalamounovy ostrovy přeruší vztahy s Tchaj-wanem, uznají pevninskou Čínu

Vláda Šalamounových ostrovů dnes rozhodla, že země přeruší oficiální vztahy s Tchaj-wanem a naváže místo toho vazby s pevninskou Čínou. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tchajwanská média.

Přidejte svůj názor

Čínská vlajka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Počet světových zemí, které uznávají Tchaj-wan, se tak snížil na 16. Většina z nich je z Jižní Ameriky, Karibiku a Tichomoří.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Peking stupňuje úsilí o diplomatickou izolaci Tchaj-wanu od roku 2016, kdy se prezidentské funkce na ostrově ujala politička Cchaj Jing-wen. Prezidentčina Demokratická pokroková strana je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně či minimálně zachování současného stavu.

Od nástupu prezidentky Cchaj do úřadu v roce 2016 přišel Tchaj-wan už o šest diplomatických spojenců, připomněla agentura Reuters. Kromě Šalamounových ostrovů to byla Burkina Faso, Dominikánská republika, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Panama a Salvador.

Tchaj-wan čekají v lednu parlamentní a prezidentské volby, v nichž bude prezidentka Cchaj usilovat o znovuzvolení. Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu dnes v reakci na rozhodnutí Šalamounových ostrovů kritizoval Peking, že odlákal zmíněného tichomořského spojence Tchaj-wanu s cílem ovlivnit lednové volby na ostrově.

Čína a Tchaj-wan se často se vzájemně obviňují, že se své případné diplomatické spojence snaží získat poskytováním značných finančních prostředků. Tchajwanská média minulý týden napsala, že delegace Šalamounových ostrovů navštívila Peking a setkala se s čínským ministrem zahraničí Wang Iem. Čínská vláda prý slíbila Šalamounovým ostrovům finanční podporu ve výši 500 milionů dolarů.

Česká republika nemá s Tchaj-wanem vztahy navázány a kontakty s ostrovem rozvíjí na nevládní úrovni.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajfun Hagibis zasáhl i japonskou císařskou rodinu, odloží se část…

17.10.2019 08:02 Japonská vláda se chystá odložit slavnostní pochod, který se měl uskutečnit 22. října u…

Zemětřesení na Filipínách zanechalo spoušť, mezi mrtvými je sedmiletá dívka

17.10.2019 07:54 Bilance obětí středečního silného zemětřesení na Filipínách stoupla na tři a několik desítek lidí…

Američané reagují na Čínu, zavedou podobné regule pro diplomaty

16.10.2019 21:39 Americká vláda bude po čínských diplomatech akreditovaných v zemi brzy požadovat, aby předem…

Filipíny postihlo silné zemětřesení, na místě jsou mrtví i zranění

16.10.2019 17:43 Nejméně jedno dítě dnes zahynulo při silném zemětřesení, které zasáhlo jih Filipín. Více než dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama