Šanghaj bude opět testovat na covid, jiné části Číny prodlužují uzávěry

V několika čínských velkoměstech, včetně Šanghaje, se objevila nová ohniska nemoci covid-19, kvůli čemuž místní úřady znovu zavedly hromadné testování a prodloužily uzávěry, které negativně ovlivňují život milionů lidí, informovala dnes agentura Reuters. Vládní řešení pandemie pomocí strategie takzvaného nulového covidu už v Číně vyvolalo protesty veřejnosti.

Šanghaj, finanční centrum Číny, se ještě plně nevzpamatovala z tvrdého dvouměsíčního lockdownu na jaře a už řeší další případy nákazy. Kvůli nim museli obyvatelé podstoupit hromadné testování nejen minulý týden, ale další se chystá také v několika následujících dnech. "Nemám slov, vypadá to spíše jako plýtvání prostředky, ale neřeší to skutečný problém," řekla jedna z obyvatelek Šanghaje jménem Wang, která se každý víkend podrobuje testům v místě bydliště.

Severočínské město Tchien-ťin, blízko Pekingu, v posledních měsících provedlo několik kol hromadného testování, aby předešlo výskytu nákazy. Místní úřady dnes nicméně uvedly, že poté, co objevily dva případy místní nákazy, opět otestují více než 12 milionů obyvatel.

V některých částech města Ču-ma-tien se lockdowny, ve kterých uvízlo více než milion lidí, prodlužují o několik dní až do úterý. Město hlásí i nadále desítky nových případů denně navzdory omezením, které místní správa nařídila minulý týden.

Jihozápadní město Čcheng-tu dnes pozastavilo provoz zábavních a kulturních podniků a rozšířilo tak působnost omezení, která se ještě o víkendu týkala jen několika okresů.

V hlavním městě Pekingu byly po týdnu s nulovým skóre dnes zjištěny dva místní případy - u jednoho člena posádky mezinárodního letu a jeho spolubydlícího. Úřady proto uzavřely celou budovu, kde dvojice bydlí.

Ve městě Kanton na jihu země pracovníci, kteří mají na starosti kontrolu covidových opatření, vylomili bez souhlasu obyvatel zámky u dveří několika bytů. Incident o víkendu vyvolal pobouření na čínských sociálních sítích. Úřady se dnes za nedopatření omluvily.

I když je počet nahlášených případů onemocnění v Číně, ve srovnání s rostoucí křivkou v jiných částech Asie, nepatrný, trvá čínská vláda neústupně na dodržování politiky nulového covidu, která spočívá v okamžité likvidaci ohnisek nákazy.

I přes přísná opatření se však v zemi nadále objevují nové případy. Opakující se rozsáhlé lockdowny mohou podle odborníků zvýšit tlak na druhou největší ekonomiku světa, která již ve druhém čtvrtletí oproti prvnímu prudce poklesla. Na vině byla právě rozsáhlá omezení, jenž měla negativní dopad na průmyslovou výrobou a na ochotu lidí utrácet.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Obrat na Ukrajině. Proti Rusku brzy zasáhnou modernější smrtící dalekonosné střely ATACMS

Podle předsedy senátního výboru pro zpravodajské služby Marka Warmera budou v právě schváleném balíčku 61 miliardové pomoci pro Ukrajinu také taktické rakety ATACMS s doletem až 300 km. Tuto informaci potvrdil v rozhovoru pro televizi CBS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy