Saúdská Arábie chce vysázet deset miliard stromů

Saúdská Arábie chce v nadcházejících desetiletích vysázet deset miliard stromů. Plán je součástí ambiciózní kampaně zaměřené na snížení emisí uhlíku a boj se znečištěním a degradací půdy, kterou dnes představil korunní princ Muhammad bin Salmán.

Mekka, Saúdská Arábie
doporučujeme

Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě. Jejím cílem je snížit emise uhlíku za pomoci obnovitelných zdrojů energie, které by měly mít do roku 2030 na výrobě elektřiny v zemi podíl 50 procent.

Rijád bude také spolupracovat s dalšími arabskými státy na takzvané zelené iniciativě Blízkého východu, v rámci které chce vysadit 40 miliard stromů. Podle prince by to byl největší program obnovy lesů na světě.

Prohlášení neposkytlo žádné detaily k realizaci projektu v zemi, která má jen omezené zdroje obnovitelné vody. Saúdská Arábie je největším světovým producentem odsolené vody.

Zelená iniciativa, kterou prosazuje Saúdská Arábie, je součástí princova plánu nazvaného Vision 2030, jehož cílem je snížit závislost státu na příjmech z prodeje ropy a zlepšit kvalitu života v zemi, uvedla agentura Reuters.

"Království, region a svět musí jít ještě mnohem dál a rychleji v boji proti změnám klimatu," uvedl princ. Dodal, že podíl čisté energie na celkové produkci na Blízkém východě v současnosti dosahuje necelých sedmi procent a Saúdská Arábie bude spolupracovat s regionálními partnery, aby pomohla přispět ke snížení emisí z produkce uhlovodíků v regionu o více než 60 procent.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Cyklon na západě Austrálie ničil domy, přerušil dodávky elektřiny

12.04.2021 09:52 Desítky tisíc lidí zůstaly bez dodávek elektřiny na západě Austrálie poté, co se tudy v noci na…

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v Indonésii zabilo člověka a poškodilo domy

10.04.2021 16:52 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama