Šéf NATO Stoltenberg chce kvůli Číně posílit spolupráci s partnery v Asii

Severoatlantická aliance by měla posílit spolupráci s partnery z východní Asie a Pacifiku, aby se lépe vyrovnala s riziky plynoucími z vojenského vzestupu Číny. Po dnešním jednání aliančních ministrů zahraničí to řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Jens Stoltenberg
doporučujeme

NATO podle něho musí v reakci na aktivity Pekingu zvolit "globální přístup" a nesoustředit se pouze na regiony v bezprostředním sousedství svých členských států.

Lídři zemí NATO během loňského summitu dospěli k závěru, že vzestup Číny je pro alianci výzvou i příležitostí, nemluvili však o přímé hrozbě, kterou představuje například Rusko. Spojenci se přitom rozhodli aktivity Číny lépe monitorovat, aby byli připraveni na případná rizika související například s čínskou expanzí v kyberprostoru či ve vesmíru.

"Čína nesdílí naše hodnoty. Podkopává lidská práva, šikanuje jiné země a stále více se stává naším systémovým konkurentem," prohlásil dnes po jednání s ministry šéf aliance. Lépe reagovat na sílící vliv Pekingu by podle Stoltenberga mohla například efektivnější výměna zpravodajských informací či spolupráce v kyberprostoru s partnery z oblasti geograficky bližší Číně. Mezi partnerské státy NATO ve východní Asii a Pacifiku patří například Japonsko, Jižní Korea, Austrálie či Nový Zéland.

Zpráva skupiny expertů z aliančních zemí, kterou ministři též probírali, doporučuje věnovat "mnohem více času, politických zdrojů a aktivit bezpečnostním výzvám představovaným Čínou". Dokument, který má sloužit jako jeden z podkladů pro strategii fungování aliance v příštím desetiletí, hodnotí Čínu také jako možné riziko pro bezpečnost kritické infrastruktury včetně 5G sítí.

Státy aliance se letos již například shodly na vytvoření vesmírného centra, které má chránit například provoz družic před možnou snahou právě Číny či Ruska o jejich vyřazení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé očkovaní proti covidu-19 se mohou najíst levněji, nabízí dubajské…

25.01.2021 13:28 Tři dubajské restaurace nabízejí menu se slevou lidem, kteří prokážou, že se nechali naočkovat…

Roušky odhozené v přírodě mohou být nebezpečné pro zvířata, varují ochránci

25.01.2021 08:26 Jednorázové roušky pomáhají zachraňovat životy lidí, když je chrání před koronavirem. Mohou být ale…

Záchranáři v Číně vysvobodili polovinu ze zavalených horníků

24.01.2021 09:32 Záchranářům na východě Číny se dnes podařilo vysvobodit 11 horníků, které před dvěma týdny v dole…

Wu-chan rok po uzávěře. Život v epicentru pandemie se vrátil k normálu

23.01.2021 09:18 Čínský Wu-chan si dnes připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama