Šéf NATO Stoltenberg chce kvůli Číně posílit spolupráci s partnery v Asii

Severoatlantická aliance by měla posílit spolupráci s partnery z východní Asie a Pacifiku, aby se lépe vyrovnala s riziky plynoucími z vojenského vzestupu Číny. Po dnešním jednání aliančních ministrů zahraničí to řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

NATO podle něho musí v reakci na aktivity Pekingu zvolit "globální přístup" a nesoustředit se pouze na regiony v bezprostředním sousedství svých členských států.

Lídři zemí NATO během loňského summitu dospěli k závěru, že vzestup Číny je pro alianci výzvou i příležitostí, nemluvili však o přímé hrozbě, kterou představuje například Rusko. Spojenci se přitom rozhodli aktivity Číny lépe monitorovat, aby byli připraveni na případná rizika související například s čínskou expanzí v kyberprostoru či ve vesmíru.

"Čína nesdílí naše hodnoty. Podkopává lidská práva, šikanuje jiné země a stále více se stává naším systémovým konkurentem," prohlásil dnes po jednání s ministry šéf aliance. Lépe reagovat na sílící vliv Pekingu by podle Stoltenberga mohla například efektivnější výměna zpravodajských informací či spolupráce v kyberprostoru s partnery z oblasti geograficky bližší Číně. Mezi partnerské státy NATO ve východní Asii a Pacifiku patří například Japonsko, Jižní Korea, Austrálie či Nový Zéland.

Zpráva skupiny expertů z aliančních zemí, kterou ministři též probírali, doporučuje věnovat "mnohem více času, politických zdrojů a aktivit bezpečnostním výzvám představovaným Čínou". Dokument, který má sloužit jako jeden z podkladů pro strategii fungování aliance v příštím desetiletí, hodnotí Čínu také jako možné riziko pro bezpečnost kritické infrastruktury včetně 5G sítí.

Státy aliance se letos již například shodly na vytvoření vesmírného centra, které má chránit například provoz družic před možnou snahou právě Číny či Ruska o jejich vyřazení.

Související

Více souvisejících

Jens Stoltenberg NATO Čína Asie

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 28 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy