Šéf německé diplomacie Maas jednal s aktivistou Wongem, Peking je "extrémně znepokojen"

Čína dnes ostře kritizovala schůzku německého ministra zahraničí Heiko Maase s předním hongkongským aktivistou Joshuou Wongem v Berlíně. Peking podle agentury Reuters zdůraznil, že žádná cizí země nemá právo vměšovat se do vnitřních záležitostí Číny.

Heiko Maas
doporučujeme

Wong, který patří k hlavním osobnostem prodemokratického hnutí v Hongkongu, se v pondělí vydal na cestu do Německa a Spojených států s cílem přitáhnout pozornost světa k boji lidí v Hongkongu za demokratické reformy a svobodné volby. Týž den se Wong sešel v německé metropoli s Maasem na akci pořádané německým deníkem Bild.

V bývalé britské kolonii Hongkongu, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, se už několik měsíců konají rozsáhlé demonstrace. Lidé začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová minulý týden slíbila stáhnout. Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření údajných násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.

Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing na dnešní tiskové konferenci prohlásila, že Čína je "extrémně znepokojena" tím, že Německo dovolilo hongkongskému aktivistovi Wongovi návštěvu země a setkání s ministrem zahraničí.

"Peking s tím rezolutně nesouhlasí a předložil německé straně oficiální protest," uvedla mluvčí. "Situace v Hongkongu je vnitřní záležitostí Číny a žádná zahraniční vláda, organizace či jednotlivec nemají právo se do ní vměšovat," dodala Chung s tím, že jakékoli snahy rozštěpit Čínu jsou předem odsouzeny k neúspěchu.

Mluvčí čínské diplomacie rovněž připomněla, že německá kancléřka Angela Merkelová při návštěvě Číny minulý týden k situaci v Hongkongu jasně řekla, že je proti násilí a podporuje model "jedné země, dvou systémů".

Peking proto vyzývá Německo, aby dodrželo své sliby a nevysílalo mylné signály separatistickým hongkongským silám, konstatovala mluvčí Chua.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Australská Viktorie zavedla přísné postihy za porušení karantény, nasadí…

04.08.2020 09:49 Druhý nejlidnatější australský stát Viktorie oznámil, že nasadí více vojáků, aby dohlédli na…

Indie má pátým dnem přes 50 000 nově nakažených

03.08.2020 18:45 Koronavirus se v Indii za uplynulý den nově prokázal u 52.972 lidí, 771 dalších pacientů s covidem…

Přepadení věznice: V Afghánistánu pokračují boje s islamisty, řada mrtvých…

03.08.2020 16:18 Aktualizováno Útok Islámského státu (IS) na věznici ve městě Dželálábád na východě Afghánistánu a následný střet…

Melbourne dál zpřísňuje karanténu, nová opatření se dotknou stovek tisíc…

03.08.2020 14:27 Druhé největší australské město Melbourne, ve kterém již kvůli šíření koronaviru platí přísné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama