Šéf německé diplomacie Maas jednal s aktivistou Wongem, Peking je "extrémně znepokojen"

Čína dnes ostře kritizovala schůzku německého ministra zahraničí Heiko Maase s předním hongkongským aktivistou Joshuou Wongem v Berlíně. Peking podle agentury Reuters zdůraznil, že žádná cizí země nemá právo vměšovat se do vnitřních záležitostí Číny.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Heiko Maas
doporučujeme

Wong, který patří k hlavním osobnostem prodemokratického hnutí v Hongkongu, se v pondělí vydal na cestu do Německa a Spojených států s cílem přitáhnout pozornost světa k boji lidí v Hongkongu za demokratické reformy a svobodné volby. Týž den se Wong sešel v německé metropoli s Maasem na akci pořádané německým deníkem Bild.

V bývalé britské kolonii Hongkongu, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, se už několik měsíců konají rozsáhlé demonstrace. Lidé začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová minulý týden slíbila stáhnout. Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření údajných násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.

Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing na dnešní tiskové konferenci prohlásila, že Čína je "extrémně znepokojena" tím, že Německo dovolilo hongkongskému aktivistovi Wongovi návštěvu země a setkání s ministrem zahraničí.

"Peking s tím rezolutně nesouhlasí a předložil německé straně oficiální protest," uvedla mluvčí. "Situace v Hongkongu je vnitřní záležitostí Číny a žádná zahraniční vláda, organizace či jednotlivec nemají právo se do ní vměšovat," dodala Chung s tím, že jakékoli snahy rozštěpit Čínu jsou předem odsouzeny k neúspěchu.

Mluvčí čínské diplomacie rovněž připomněla, že německá kancléřka Angela Merkelová při návštěvě Číny minulý týden k situaci v Hongkongu jasně řekla, že je proti násilí a podporuje model "jedné země, dvou systémů".

Peking proto vyzývá Německo, aby dodrželo své sliby a nevysílalo mylné signály separatistickým hongkongským silám, konstatovala mluvčí Chua.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstranti v Hongkongu žádají podporu Británie

15.09.2019 09:48 Stovky lidí dnes demonstrují před britským konzulátem v Hongkongu. Požadují, aby Británie jako…

Do ulic Hongkongu míří další demonstranti, policie zasahuje

14.09.2019 14:03 Policisté v Hongkongu vyzbrojení obušky dnes zasahovali při střetech pročínských demonstrantů s…

V Hongkongu se schyluje k další vlně protestů, aktivisté se shromáždili na…

13.09.2019 17:29 Hongkongští prodemokratičtí aktivisté dnes zahájili další sérii demonstrací, v nichž chtějí…

Kašmír je rozbuška. Muslimové povstanou, varuje pákistánský premiér

13.09.2019 17:23 Tvrdý postup indické vlády proti protestujícím v indické části Kašmíru přivede ve světě víc muslimů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama