Šéf Pentagonu si dupl. Jižní Korea má víc platit za vojenskou pomoc USA

Americký ministr obrany Mark Esper při své dnešní návštěvě Jižní Koreje zdůraznil, že se Soul musí více finančně podílet na americké vojenské pomoci. V Jižní Koreji je v současné době nasazeno asi 28.000 amerických vojáků. Šéf Bílého domu Donald Trump opakovaně uvedl, že Jižní Korea za jejich přítomnost dostatečně neplatí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Mark Esper
doporučujeme

"Je mezi námi silné spojenectví, ale Jižní Korea je bohatá země a měla by platit více, aby pomohla pokrýt náklady na obranu," řekl Mark Esper na společné tiskové konferenci se svým jihokorejským protějškem Kjong Du-jongem.

Podle agentury Reuters přispěla Jižní Korea v letošním roce na přítomnost amerických vojáků v zemi téměř miliardou dolarů. Jihokorejská média uvedla, že Trumpova vláda požaduje pětinásobné zvýšení jihokorejských příspěvků na zhruba 4,7 miliardy v roce 2020.

Esper na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že americké požadavky na sdílení obranných nákladů se nevztahují jen na Jižní Koreu, ale i na další spojence a partnery USA po celém světě.

Američtí vojáci jsou v Jižní Koreji rozmístěni od korejské války z let 1950-1953, která skončila pouze příměřím, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy. Severní a Jižní Korea tak zůstávají od konfliktu technicky ve válečném stavu.

Americký ministr obrany dnes potvrdil odhodlání Spojených států chránit Jižní Koreu před případným úderem ze strany Severní Koreje. Uvedl také, že Washington nadále pokračuje ve snaze o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Americko-severokorejské jaderné rozhovory stagnují od únorového summitu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji, který skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces.

Esper dnes řekl, že USA a Jižní Korea musejí být s ohledem na jednání s KLDR flexibilní v přístupu ke společným vojenským cvičením. Severní Korea považuje americko-jihokorejské manévry za nácvik invaze a požaduje po Washingtonu a Soulu jejich ukončení. Esper ale dnes žádné další kroky, které by vedly k omezení společných vojenských cvičení, neoznámil.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Padne správkyně Hongkongu? Číně dochází trpělivost, varují analytici

14.12.2019 12:44 Správkyně Hongkongu Carrie Lamová dnes přijela na čtyřdenní oficiální návštěvu Číny. Je to její…

Riskantní mise na sopečný ostrov: Potápěči hledají těla obětí erupce

14.12.2019 11:07 Aktualizováno Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v…

Změna klimatu smete ostrovní státy? Obama pronesl alarmující projev

14.12.2019 10:52 Podle Baracka Obamy představují ostrovní národy a chudé pobřežní země morální apel na zbytek světa,…

Severní Korea zastrašuje USA? Provedla "významný test" na vojenské základně

14.12.2019 09:55 Aktualizováno Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama