Semafory ve světové metropoli dostanou ženské figurky. Důvod je prostý

Bombaj se stala prvním indickým městem, které na semafory umístilo i ženské postavičky. Podle aktivistů se jedná o správný krok směrem k inkluzivitě a boji s genderovými stereotypy, které mají za následek, že se ve veřejném prostoru více pohybují muži.

Ilustrační foto
doporučujeme

Úřady se k tomuto kroku, tedy výměnš mužských figurek na semaforu za ženské, uchýlily v rámci širšího plánu, který usiluje o to, aby se všichni chodci v silniční dopravě cítili, co nejvíc komfortně. 

Podle Kirana Dighavkara z Mumbai's Municipal Corporation odráží nové dopravní značení duch města, které se hlásí k podpoře rovného postavení žen a mužů a podporuje ženská práva. "A to je teprve začátek," nechal se slyšet.

Aktivisté uvedli, že ačkoliv se to může jevit jako banální změna, není tomu úplně tak, jelikož se v indických městech vyskytují ženy na veřejnosti zpravidla zřídkavě. 

"Nová generace malých holčiček si při spatření ženských figurek na semaforu uvědomí, že není ničím neobvyklým potkat venku na ulici ženu," řekla socioložka Shilpa Phadkeová a autorka publikace Why Loiter? Women and Risk on Mumbai Streets v rozhovoru pro britský deník Guardian.

"Přítomnost takových symbolů může v lidech vzbuzovat dlouhodobý pocit, že na veřejná prostranství patří spíše muži," dovysvětlila. Bombaj už například přistoupila k vlakům vyčleněným pouze pro ženské pohlaví a obecně ji lze označit z hlediska rizika možného znásilnění nebo přepadení, s čímž se Indie dlouhodobě potýká, za bezpečnou metropoli.

Nejedná se ale zdaleka o jediný problém, s nímž se indické ženy potýkají. Jde například také i o komplikace ve veřejné dopravě od slabě viditelných jízdních pruhů po přeplněné prostředky městské hromadné dopravy.

Indie byla v průzkumu Thomson Reuters Foundation z roku 2018 vyhodnocená jako jedna z nejméně bezpečných zemí na světě.

Dostat ženy do veřejného prostoru se kromě Bombaje snaží i Dillí, které jim nabízí například bezplatnou veřejnou dopravu. Jiné indické státy zase přistupují k tomu, že poskytují dívkám jízdní kola, aby se mohly bez problémů přepravovat do a ze školy. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonský expremiér Šinzó Abe navštívil kontroverzní svatyni, na twitteru…

19.09.2020 21:50 Bývalý japonský premiér Šinzó Abe dnes navštívil kontroverzní svatyni Jasukuni, kde je mezi 2,5…

Afghánská armáda podnikla nálety na základnu Tálibánu, desítky mrtvých

19.09.2020 19:55 Vzdušné síly afghánské armády dnes provedly dvojí nálet na základnu povstaleckého hnutí Tálibán na…

V Bangkoku se koná další velká demonstrace. Chceme se zbavit vlády, říká…

19.09.2020 16:00 Přibližně 20.000 lidí se dnes v podvečer místního času (odpoledne SELČ) navzdory dešti zapojilo do…

Tchaj-wan je kvůli čínským letounům opět v pohotovosti

19.09.2020 10:19 Tchaj-wan dnes druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama