Senát: Vláda by měla vypovědět dohodu s Hongkongem o vydávání

Senát apeluje na vládu, aby vypověděla dohodu mezi ČR a Hongkongem o předávání osob hledaných pro trestní řízení. Důvodem jsou obavy z možného zneužití této smlouvy. V případě, že by byl podle této dohody vydán český občan do Hongkongu, mohla by být ohrožena jeho základní práva i právo na spravedlivý proces. Stojí to v usnesení, které dnes Senát přijal k situaci v Hongkongu. Důvodem obav je nový zákon o národní bezpečnosti Hongkongu, který vstoupil v platnost od 1. července.

Hongkong
doporučujeme

Nový bezpečnostní zákon pro Hongkong má mít přednost před hongkongskými zákony a má umožnit Číně zřídit v Hongkongu úřad dohlížející na národní bezpečnost. Hongkong byl britskou kolonií a v roce 1997 se vrátil pod čínskou správu.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) řekl již minulý týden v senátním zahraničním výboru, že česká strana by nevydala ke stíhání člověka, který by v Česku protestoval proti čínskému režimu. Čin by podle dohody musel být trestný v obou zemích. "Z české strany nicméně toto je žádost, které nemůže být vyhověno, protože je to politicky motivovaný krok, a my neuznáváme trestnost takovýchto kroků," řekl Petříček minulý týden ČTK.

Senát konstatuje, že v případě vydání občanů z ČR do Hongkongu, které by proběhlo v souladu s dohodou o předávání osob, by mohla být ohroženy jejich základní práva i právo na spravedlivý proces. Vláda by podle Senátu také měla s ohledem na porušení autonomie Hongkongu upravit podmínky i v dalších oblastech spolupráce s touto oblastí.

Senát v přijatém usnesení konstatuje, že Čína přijala zákon o státní bezpečnosti pro Hongkong v rozporu s hongkongským základním zákonem, v rozporu se zásadou "jedna země dva systémy" a v rozporu s mezinárodními závazky. Senát rovněž odsoudil popírání vysoké míry autonomie Hongkongu ze strany Číny, opakované vměšování Číny do záležitostí Hongkongu a zasahování do základních práv a svobod jeho občanů a demokraticky volených zástupců.

Senát v závěru své schůze také vyzval vládu k tomu, aby v souladu se svým programovým prohlášením projednala a předložila Parlamentu zákon o správě voleb tak, aby bylo možné poslance volit přislíbenou korespondenční formou hlasování už ve sněmovních volbách v příštím roce. Výzvu iniciovala senátní komise pro krajany. Po korespondenční volbě volají Češi žijící v zahraničí, podle některých by umožnila také hlasování lidem v karanténě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odpůrci arménského premiéra vtrhli do sídla vlády

01.03.2021 11:36 Dav odpůrců arménského premiéra Nikola Pašinjana dnes vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu,…

Filipíny zahájily očkování, dodávky i zájem jsou nejisté

01.03.2021 09:35 Filipíny dnes zahájily program vakcinace proti covidu-19, v jehož rámci mají být nejprve očkováni…

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

28.02.2021 11:35 Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem…

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě byla zastřelena žena

27.02.2021 13:56 Barmská policie dnes použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama