Senát: Vláda by měla vypovědět dohodu s Hongkongem o vydávání

Senát apeluje na vládu, aby vypověděla dohodu mezi ČR a Hongkongem o předávání osob hledaných pro trestní řízení. Důvodem jsou obavy z možného zneužití této smlouvy. V případě, že by byl podle této dohody vydán český občan do Hongkongu, mohla by být ohrožena jeho základní práva i právo na spravedlivý proces. Stojí to v usnesení, které dnes Senát přijal k situaci v Hongkongu. Důvodem obav je nový zákon o národní bezpečnosti Hongkongu, který vstoupil v platnost od 1. července.

Hongkong
doporučujeme

Nový bezpečnostní zákon pro Hongkong má mít přednost před hongkongskými zákony a má umožnit Číně zřídit v Hongkongu úřad dohlížející na národní bezpečnost. Hongkong byl britskou kolonií a v roce 1997 se vrátil pod čínskou správu.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) řekl již minulý týden v senátním zahraničním výboru, že česká strana by nevydala ke stíhání člověka, který by v Česku protestoval proti čínskému režimu. Čin by podle dohody musel být trestný v obou zemích. "Z české strany nicméně toto je žádost, které nemůže být vyhověno, protože je to politicky motivovaný krok, a my neuznáváme trestnost takovýchto kroků," řekl Petříček minulý týden ČTK.

Senát konstatuje, že v případě vydání občanů z ČR do Hongkongu, které by proběhlo v souladu s dohodou o předávání osob, by mohla být ohroženy jejich základní práva i právo na spravedlivý proces. Vláda by podle Senátu také měla s ohledem na porušení autonomie Hongkongu upravit podmínky i v dalších oblastech spolupráce s touto oblastí.

Senát v přijatém usnesení konstatuje, že Čína přijala zákon o státní bezpečnosti pro Hongkong v rozporu s hongkongským základním zákonem, v rozporu se zásadou "jedna země dva systémy" a v rozporu s mezinárodními závazky. Senát rovněž odsoudil popírání vysoké míry autonomie Hongkongu ze strany Číny, opakované vměšování Číny do záležitostí Hongkongu a zasahování do základních práv a svobod jeho občanů a demokraticky volených zástupců.

Senát v závěru své schůze také vyzval vládu k tomu, aby v souladu se svým programovým prohlášením projednala a předložila Parlamentu zákon o správě voleb tak, aby bylo možné poslance volit přislíbenou korespondenční formou hlasování už ve sněmovních volbách v příštím roce. Výzvu iniciovala senátní komise pro krajany. Po korespondenční volbě volají Češi žijící v zahraničí, podle některých by umožnila také hlasování lidem v karanténě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr zdravotnictví USA přiletěl na Tchaj-wan, Čína návštěvu odsoudila

09.08.2020 16:34 Americký ministr zdravotnictví Alex Azar dnes přicestoval na návštěvu Tchaj-wanu. Vydal se tam jako…

Záplavy v Indii a Pákistánu: Přes 50 obětí, na čajové plantáži se zřítila…

09.08.2020 15:12 Monzuny, které přinesly do jižní Asie deště tolik potřebné pro tamní zemědělství, si i letos…

Afghánská Velká rada schválila propuštění 400 členů Tálibánu

09.08.2020 10:00 Afghánská Velká rada (Lója džirga) dnes schválila propuštění 400 vězněných členů tvrdého jádra…

Záplavy v Jižní Koreji si vyžádaly nejméně 30 obětí, deště nekončí

09.08.2020 08:35 Nejméně 30 obětí už si vyžádaly záplavy způsobené silnými monzunovými dešti, které už přes měsíc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama