Severokorejská ekonomika roste, sankcím navzdory. Analytik popsal důvod

NÁZOR - Pokud chceme další důkaz, že mezinárodní sankce uvalené na Severní Koreu nevedou k dosažení celkového cíle, stačí se podívat na poslední zprávu jihokorejské centrální banky, konstatuje Daniel R. DePetris v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Defense Priorities poukazuje, že poprvé za tři roky severokorejská ekonomika loni vykázala růst.

Severní Korea (KLDR)

Ve stejných kolejích

Roční růst o 0,4 % je sice malý a jiné země světa by jej považovaly za hranici stagnace, ale severokorejská ekonomika je specifická, uvádí DePetris. Podotýká, že jde o nejvíce sankcemi ovlivněnou ekonomiku světa s omezeným importem i exportem a zákazem velkých peněžních transakcí, přičemž tato opatření mají připravit tamní režim o zdroje.

Roční HDP Severní Koreje dosahuje pouhých 32 miliard dolarů, proti čemuž se jeví jako ekonomický tygr i americký stát Maryland, podotýká autor komentáře. Dodává, že z pohledu Spojených států nejde ani tak o čísla samotná, ale o to, co vypovídají o americké politice vůči KLDR.

"Konečným cílem Washingtonu není bankrot Pchjongjangu jako takový, ale spíše uvalení takového finančního trestu na severokorejského vůdce Kim Čong-una, že ten pokorně přijme místo u vyjednávacího stolu a vymění své jaderné odstrašovací prostředky za ekonomické uvolnění," píše analytik. Upozorňuje, že účelem současné politiky "maximálního nátlaku", kterou realizuje administrativa prezidenta Donalda Trumpa, je dosáhnout toho, co se předchozím administrativám nepovedlo - denuklearizovat KLDR a učinit z Korejského poloostrova bezjadernou zónu.

Trump je možná zcela jiný politik než jeho předchůdci, ale politika jeho administrativy vůči Severní Koreji je pouhým rozšířením přístupu předešlých amerických administrativ, míní DePetris. Deklaruje, že vyjma tří osobních setkání s Kimem, která nic podstatného nepřinesla, sleduje současný americký prezident stejné postupy a využívá podobné nástroje jako George W. Bush a Barack Obama v předchozích dvou dekádách.

Jedná se o nakupení sankcí na severokorejskou ekonomiku, která mé dotlačit Kimův režim k seriózním rozhovorům, nabídnout Pchjongjangu cestu z ekonomického pekla skrze Washingtonem navržený dialog a poskytnout základní schéma výměny uvolnění sankcí za plnou, definitivní a ověřitelnou denuklearizaci, vysvětluje analytik. Podotýká, že pokud chtějí Severokorejci skutečně věřit v produktivnější vztahy s USA, pak by měli dle amerických představitelů začít dodržovat rezoluce Rady bezpečnosti OSN a vydat "klíče" ke svému "jadernému království".

Realismus hnije ve skříni

Washington ale opakovaně zjišťuje, že tento recept sotva vede k úspěchu, tvrdí autor komentáře. Konstatuje, že Severokorejci sice chtějí prosperitu jako všichni ostatní, ale nevymění ji za svou bezpečnost.

"Důvod toho je poměrně logický, i když to američtí představitelé nechtějí připustit," pokračuje DePetris. Poukazuje, že žádná kombinace záruk, které může Washington Pchjongjangu nabídnout, se nikterak neblíží hodnotě jaderného odstrašení, a proto chce po KLDR příliš, když žádá, aby se vzdala této nejsilnější bezpečnostní garance výměnou za investice, pomoc a další hospodářské pobídky.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Spojené státy od Severní Koreje žádají, aby zrušila svou konkrétní životní pojistku a nahradila ji novou, která nemá jasně dané plnění, popisuje metaforicky analytik. Deklaruje, že žádný rozumný člověk by na toto nepřistoupil a ukazuje se, že Kim není výjimkou.

Namísto toho, aby se KLDR hroutila pod tíhou ekonomických sankcí, experti OSN monitorující sankční režim přinášejí zprávy popisující stále vynalézavější cesty, kterými Kimův režim exportní zákazy a bankovní omezení obchází, poukazuje DePetris. Nastiňuje, že jde o překládání nákladu na čínské lodě na moři, tradiční pašování přes severokorejsko-čínskou hranici, využívání laxního přístupu afrických a blízkovýchodních zemí k sankcím či prodej povolení k rybolovu Číně, který jen v roce 2018 vynesl Pchjongjangu 120 milionů dolarů.

Kimův režim tak nadále generuje zisky a dováží palivo, které potřebuje ke svému přežití, shrnuje autor komentáře. Soudí, že právníci, politici a analytici, kteří posoudí situaci dospějí k závěru, že sankce nefungují - s čímž je těžké nesouhlasit -, přesto však ti samí lidé doporučují další sankce s cílem zacelit současné skuliny. Pchjongjang však nejde způsob jak vytvořit jiné, míní DePetris.

"Američtí představitelé musí přestat strkat hlavu do písku a začít přijímat fakta," nabádá analytik. Ta jsou podle něj jasná: KLDR se svých jaderných zbraní nevzdá, ať se nám to líbí, či nikoliv, a tak každý další den, kdy Washington věří, že dokáže přimět Pchjongjang, aby se vzdal svého jaderného statutu, realističtější politické cíle "hnijí ve skříni".   

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Na permské univerzitě se střílí. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 10:23 Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Novozélandský Auckland zůstane další dva týdny v uzávěře

20.09.2021 10:25 Většina přísných opatření proti šíření koronaviru zůstane v největším novozélandském městě…

Australský premiér Morrison chápe zklamání Francie z dohody o ponorkách

19.09.2021 11:01 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison chápe zklamání Francie ze zrušení dohody o ponorkách ze strany…

Pákistán bude zadržovat české horolezce, dokud nezaplatí náklady na…

18.09.2021 15:34 Dva zachránění čeští horolezci zůstávají v Pákistánu. Úřady je budou zadržovat Gilgitu, dokud…

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea

15.09.2021 07:48 Severní Korea dnes podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že…

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin…

14.09.2021 00:01 Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní…

V Indii umírají desítky lidí na epidemii dengue

13.09.2021 21:06 Epidemie horečky dengue si od začátku září zřejmě vyžádala desítky obětí v severoindickém státě…

KLDR tvrdí, že úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu

13.09.2021 07:54 Severní Korea dnes oznámila, že o víkendu úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu.…

Austrálie od EU koupila milion dávek vakcíny

12.09.2021 08:15 Austrálie od Evropské unie nakoupila milion dávek vakcíny od společnosti Moderna, oznámil dnes…

Austrálie hlásí nový rekord v počtu nakažených

11.09.2021 22:04 Aktualizováno V Austrálii bylo za dnešek 2077 počet pozitivně testovaných na covid-19 a padl tak jen den starý…

Sydney otevře podniky a služby, až se naočkuje 70 procent lidí

09.09.2021 09:21 V australském Sydney se po několikaměsíční uzávěře otevřou znovu restaurace, bary, tělocvičny a…

Související:

Právě se děje

reklama