Severokorejská ekonomika roste, sankcím navzdory. Analytik popsal důvod

NÁZOR - Pokud chceme další důkaz, že mezinárodní sankce uvalené na Severní Koreu nevedou k dosažení celkového cíle, stačí se podívat na poslední zprávu jihokorejské centrální banky, konstatuje Daniel R. DePetris v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Defense Priorities poukazuje, že poprvé za tři roky severokorejská ekonomika loni vykázala růst.

Ve stejných kolejích

Roční růst o 0,4 % je sice malý a jiné země světa by jej považovaly za hranici stagnace, ale severokorejská ekonomika je specifická, uvádí DePetris. Podotýká, že jde o nejvíce sankcemi ovlivněnou ekonomiku světa s omezeným importem i exportem a zákazem velkých peněžních transakcí, přičemž tato opatření mají připravit tamní režim o zdroje.

Roční HDP Severní Koreje dosahuje pouhých 32 miliard dolarů, proti čemuž se jeví jako ekonomický tygr i americký stát Maryland, podotýká autor komentáře. Dodává, že z pohledu Spojených států nejde ani tak o čísla samotná, ale o to, co vypovídají o americké politice vůči KLDR.

"Konečným cílem Washingtonu není bankrot Pchjongjangu jako takový, ale spíše uvalení takového finančního trestu na severokorejského vůdce Kim Čong-una, že ten pokorně přijme místo u vyjednávacího stolu a vymění své jaderné odstrašovací prostředky za ekonomické uvolnění," píše analytik. Upozorňuje, že účelem současné politiky "maximálního nátlaku", kterou realizuje administrativa prezidenta Donalda Trumpa, je dosáhnout toho, co se předchozím administrativám nepovedlo - denuklearizovat KLDR a učinit z Korejského poloostrova bezjadernou zónu.

Trump je možná zcela jiný politik než jeho předchůdci, ale politika jeho administrativy vůči Severní Koreji je pouhým rozšířením přístupu předešlých amerických administrativ, míní DePetris. Deklaruje, že vyjma tří osobních setkání s Kimem, která nic podstatného nepřinesla, sleduje současný americký prezident stejné postupy a využívá podobné nástroje jako George W. Bush a Barack Obama v předchozích dvou dekádách.

Jedná se o nakupení sankcí na severokorejskou ekonomiku, která mé dotlačit Kimův režim k seriózním rozhovorům, nabídnout Pchjongjangu cestu z ekonomického pekla skrze Washingtonem navržený dialog a poskytnout základní schéma výměny uvolnění sankcí za plnou, definitivní a ověřitelnou denuklearizaci, vysvětluje analytik. Podotýká, že pokud chtějí Severokorejci skutečně věřit v produktivnější vztahy s USA, pak by měli dle amerických představitelů začít dodržovat rezoluce Rady bezpečnosti OSN a vydat "klíče" ke svému "jadernému království".

Realismus hnije ve skříni

Washington ale opakovaně zjišťuje, že tento recept sotva vede k úspěchu, tvrdí autor komentáře. Konstatuje, že Severokorejci sice chtějí prosperitu jako všichni ostatní, ale nevymění ji za svou bezpečnost.

"Důvod toho je poměrně logický, i když to američtí představitelé nechtějí připustit," pokračuje DePetris. Poukazuje, že žádná kombinace záruk, které může Washington Pchjongjangu nabídnout, se nikterak neblíží hodnotě jaderného odstrašení, a proto chce po KLDR příliš, když žádá, aby se vzdala této nejsilnější bezpečnostní garance výměnou za investice, pomoc a další hospodářské pobídky.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Spojené státy od Severní Koreje žádají, aby zrušila svou konkrétní životní pojistku a nahradila ji novou, která nemá jasně dané plnění, popisuje metaforicky analytik. Deklaruje, že žádný rozumný člověk by na toto nepřistoupil a ukazuje se, že Kim není výjimkou.

Namísto toho, aby se KLDR hroutila pod tíhou ekonomických sankcí, experti OSN monitorující sankční režim přinášejí zprávy popisující stále vynalézavější cesty, kterými Kimův režim exportní zákazy a bankovní omezení obchází, poukazuje DePetris. Nastiňuje, že jde o překládání nákladu na čínské lodě na moři, tradiční pašování přes severokorejsko-čínskou hranici, využívání laxního přístupu afrických a blízkovýchodních zemí k sankcím či prodej povolení k rybolovu Číně, který jen v roce 2018 vynesl Pchjongjangu 120 milionů dolarů.

Kimův režim tak nadále generuje zisky a dováží palivo, které potřebuje ke svému přežití, shrnuje autor komentáře. Soudí, že právníci, politici a analytici, kteří posoudí situaci dospějí k závěru, že sankce nefungují - s čímž je těžké nesouhlasit -, přesto však ti samí lidé doporučují další sankce s cílem zacelit současné skuliny. Pchjongjang však nejde způsob jak vytvořit jiné, míní DePetris.

"Američtí představitelé musí přestat strkat hlavu do písku a začít přijímat fakta," nabádá analytik. Ta jsou podle něj jasná: KLDR se svých jaderných zbraní nevzdá, ať se nám to líbí, či nikoliv, a tak každý další den, kdy Washington věří, že dokáže přimět Pchjongjang, aby se vzdal svého jaderného statutu, realističtější politické cíle "hnijí ve skříni".   

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) sankce Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

Pekarová Adamová se poprvé vyjádřila k potvrzení trestu pro Feriho

Nejvyšší vedení TOP 09 prolomilo mlčení po pondělním potvrzení trestu pro exposlance Dominika Feriho, který byl členem strany. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová označila jeho jednání, za které byl odsouzen, za neakceptovatelné. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy