Seznam zemí se rozšíří? Brzy vznikne nový stát Bougainville

V Tichomoří by mohl v brzké době vzniknout nový stát. Obyvatelé Bougainville budou od 23. listopadu do 7. prosince v referendu hlasovat o tom, zda si přejí nezávislost svého území na souostroví Papua-Nová Guinea, nebo posílení autonomie, uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Papua-Nová Guinea
doporučujeme

Ostrov pojmenovaný podle francouzského objevitele Louise Antoinea de Bougainville, přilehlý ostrov Buka a několik dalších menších ostrůvků tvoří v současné době autonomní území Bougainville v rámci státu Papua-Nová Guinea. Při sčítání lidu v roce 2011 mělo toto území 250.000 obyvatel.

Podle Reuters lze předpokládat, že většina voličů se vysloví pro samostatnost. Otázkou ale je, nakolik by nezávislé Bougainville bylo schopno fungovat vzhledem k tomu, že nyní spoléhá na finanční podporu od Papuy-Nové Guineje.

K referendu, které je nezávazné, se podle úřadů zaregistrovalo více než 200.000 lidí. O výsledcích hlasování, na které bude dohlížet někdejší irský premiér Bertie Ahern, bude následně jednat parlament Papuy-Nové Guineje.

Referendum je součástí mírového procesu dojednaného v roce 1998 na konci desetiletého ozbrojeného konfliktu, který si vyžádal na 20.000 lidských životů. Místní povstalci bojovali ve válce s vojáky Papuy-Nové Guineje o samostatnost Bougainville a o to, jak se budou využívat jeho velké zásoby mědi a zlata.

Válka začala v roce 1988, kdy se vzbouřili majitelé pozemků na ostrově Bougainville kvůli ekologickým škodám, které způsobil rozsáhlý povrchový důl na měď provozovaný dceřinou společností těžařského gigantu Rio Tinto. Protesty byly namířeny také proti zacházení s horníky z řad domorodého obyvatelstva i proti tomu, že většina zisků z těžby mířila pryč z ostrova. Důl Panguna v té době vytvářel přes 40 procent HDP Papuy-Nové Guineje. V roce 1989 si povstalci vynutili uzavření dolu, který od té doby zůstává mimo provoz, ale jejich kampaň přerostla v boj za nezávislost ostrova.

Bougainville má i významnou strategickou polohu ve vodách oddělujících Asii a Ameriku. Případný vznik nového státu tak bedlivě sledují západní země, které se snaží oslabit rostoucí vliv Číny v tomto regionu, poznamenal Reuters.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U letiště v Kábulu explodovala bomba, nejméně 12 mrtvých včetně dětí

13.11.2019 20:31 Aktualizováno Pumový útok poblíž letiště a budovy ministerstva vnitra v afghánském hlavním městě Kábulu si dnes…

Černá smrt opět děsí. V Číně se objevily případy plicního moru

13.11.2019 16:15 Lékaři v Číně diagnostikovali u dvou pacientů plicní mor. Informoval o tom dnes list The Guardian s…

Eutanazie na Novém Zélandu? Parlament zákon schválil, konečné slovo budou…

13.11.2019 14:32 Novozélandský parlament dnes schválil návrh zákona, který by legalizoval eutanazii nevyléčitelně…

Sydney v ohrožení. Požáry se nebezpečně blíží, letadla rozprašují…

13.11.2019 14:02 Požáry, které sužují jihovýchod Austrálie, dospěly v úterý na severní předměstí největšího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama