#Shutupfor30days. Čínský umělec mlčením protestoval proti cenzuře ve své zemi

Čínský umělec známý pod jménem Brother Nut 30 dní protestně mlčel, aby vyjádřil nesouhlas s cenzurou v Číně v době šíření koronaviru, píše dnes agentura Reuters. Performer si v rámci svého projektu #shutupfor30days (#na30dnísklapnout) pomocí kovových svorek, lepicí pásky nebo různými jinými způsoby zakrýval nebo blokoval ústa.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) v Číně
doporučujeme

Svého "bobříka mlčení" umělec porušil prý jen tehdy, když si někdy u jídla mluvil sám pro sebe. V uplynulých třiceti dnech si také zalepil ústa páskou s nápisem 404, který odkazuje na kód chyby pro nenalezenou internetovou stránku. Tím chtěl upozornit na blokování internetového obsahu týkajícího se citlivých témat, ke kterému v Číně běžně dochází, připomíná Reuters.

Čína si vysloužila ve světě kritiku za to, že se zpočátku snažila umlčet zvěsti o šíření nebezpečného viru. Například lékař Li Wen-liang, který na koronavirus upozornil úřady již v prosinci minulého roku, byl následně obviněn z šíření nepodložených zpráv. Li se koronavirem sám nakazil a zemřel.

Devětatřicetiletý Brother Nut svými předešlými akcemi upozorňoval také například na znečištění životního prostředí - v roce 2015 chodil několik dní po pekingských ulicích s vysavačem, který nasával prach ze vzduchu. Z nashromážděných pevných částic poté umělec vyrobil cihlu. V roce 2018 pozval heavymetalovou skupinu do vesnice zamořené těžkými kovy (v angličtině heavy metals).

"Nepřestávejte bojovat pomocí umění. To je to první, co mě napadne, když se mě zeptáte, jakým způsobem by se měl umělec vypořádat s nespravedlivým jednáním, jako je například násilí nebo cenzura," uvedl performer.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Íránu zatkli pět údajných špiónů, jeden prý verboval pro MI6

11.08.2020 12:53 Íránské úřady zadržely pět občanů země kvůli podezřením ze špionáže pro Izrael, Británii a Německo.…

Covid-19 v Austrálii: Přibývá nakažených i obětí, Severní území zavedlo…

11.08.2020 10:41 Austrálie dnes dorovnala rekordní denní přírůstek 19 úmrtí v souvislosti s covidem-19, který tamní…

Rouška nemusí jen chránit nás a ostatní. Japonci přišli s novou verzí,…

11.08.2020 10:20 V důsledku pandemie covid-19 se obličejové masky staly každodenní součástí našich životů. Tento…

Sopka Sinabung vybuchla. Popel chrlila do výše pěti kilometrů, úřady…

10.08.2020 17:21 Na indonéském ostrově Sumatra dnes vybuchla sopka Sinabung. Do výšky asi pěti kilometrů chrlila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama