Silné deště pomáhají v Austrálii s požáry

Silné deště v posledních dnech v Novém Jižním Walesu vyvolaly naděje, že všechny lesní požáry v tomto nejlidnatějším australském státu by mohly být uhašeny do konce týdne. Uvedl to dnes server BBC News.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Počasí
doporučujeme

Stát zažívá od pátku nejsilnější srážky za desítky let. Kvůli záplavám musely být evakuovány stovky lidí. Přívaly vod ale také uhasily tři desítky požárů. Zbývá jich po celém státu ještě 24.

"Vzhledem k předpovědi bychom měli být schopni je relativně rychle zvládnout," řekl BBC mluvčí hasičů James Morris. "Doufáme, že do konce týdne budeme moci být na nule."

Od pátku v největším australském městě Sydney podle meteorologů napadlo 391,6 milimetrů deště, což odpovídá čtyřměsíčnímu úhrnu srážek. Záchranáři museli v pondělí reagovat na 10.000 volání, protože živly strhávaly stromy, zatápěly domy a narušily veřejnou dopravu. Podařilo se jim na severu státu zachránit muže, kterého smetla rozvodněná řeka. Přežil díky tomu, že se deset hodin držel na stromě. Severně od Brisbane se podařilo dostat do bezpečí muže a ženu, kteří se na strom dostali poté, co je z kempu vyplavila voda na nafukovací matraci.

S nočním zeslábnutím dešťů začaly opravárenské týmy obnovovat dodávky elektřiny do 100.000 domácností.

V současnosti asi osm stovek hasičů pomáhá s odstraňováním následků bouře. S ohněm, dále řádícím ve vnitrozemí, bojuje pouze stovka jejich kolegů. Sezona požárů ještě neskončila a deště pomáhaly utlumit plameny v pobřežních oblastech, uvedl komisař Shane Fitzsimmon. "Ještě stále můžeme očekávat, že nastane horký, suchý a větrný den, ale situace už bude značně odlišná od té, které jsme čelili před několika týdny," poznamenal.

Nový Jižní Wales požáry nejvíce zdevastovaly. Podle vědců bezprecedentní rozsah a intenzita požárů je přímým důsledkem klimatických změn. Oteplování totiž zhoršuje sucho po celé zemi.

Ničivá a výjimečně dlouhá sezóna požárů si v Austrálii od září vyžádala nejméně 33 životů a podle odhadů zahubila až jednu miliardu zvířat. Živel zničil přes 3000 domů a shořelo asi 117.000 kilometrů čtverečních porostu, což skoro odpovídá rozloze Česka a Slovenska dohromady.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 na Diamond Princess: Vyloďování pasažérů potrvá do pátku,…

19.02.2020 12:26 Aktualizováno Výletní loď Diamond Princess, která je kvůli nákaze novým koronavirem v karanténě u japonského…

Čína se urazila. Kvůli "rasistickému titulku" zrušila akreditace novinářů…

19.02.2020 11:57 Čína zrušila akreditace tří novinářů amerického deníku The Wall Street Journal (WSJ) kvůli podle ní…

Zákeřný Covid-19: Obětí je přes 2000, úmrtnost mnohem vyšší než u chřipky

19.02.2020 07:19 Počet obětí nemoci COVID-19 způsobené novým typem koronaviru přesáhl v pevninské Číně hranici 2000.…

Ochrana klimatu je minulostí? Koronavirus tvrdě hýbe leteckou dopravou

18.02.2020 19:05 Prudký nárůst poptávky v poslední době zaznamenaly společnosti poskytující soukromou leteckou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama