Singapur povolal do boje s koronavirem robota

Nákupní centrum v Singapuru nasadilo do boje s koronavirem nově vyvinutého robota, který ale místo chemikálií využívá záření. Zatímco na mnoha místech po celém světě se stal normou chemický postřik, singapurský robot využívá k dezinfekci nejen povrchů, ale i obtížně dostupných trhlin a vzduchu, ultrafialové (UV) lampy píše agentura Reuters.

Singapur, ilustrační foto
doporučujeme

Robota nazvaného Sunburst UV Bot vyvinula firma PBA Group. Její generální ředitel Derrick Yap uvádí, že pandemie koronaviru představuje příležitost k otestování robota pro činnost, která je podle něj "nebezpečná, nudná a špinavá".

Nebezpečná je proto, že stroj používá nejtvrdší ultrafialové záření, tzv. UVC, které by nemělo být nasazeno, když jsou kolem lidé. Záření UVC je prokazatelně karcinogenní pro živé organismy. Nudná pak je pak proto, že je třeba stále chodit po stejných místech a opakovat stejnou činnost. Špinavá pak kvůli nemoci covid-19, upřesnil Yap.

V singapurském nákupním centrum bojuje s koronavirem UV robot (0:49) | zdroj: YouTube

UVC může být škodlivé pro pokožku a oči. To je důvod, proč je robot, kterého v zásadě tvoří několik fluorescentních zářivek stojících na pohyblivé základně, testován v obchodním centru po jeho uzavření. Je ale také naprogramován, aby se UV světla vypnula, pokud robot detekuje v těsné blízkosti člověka.

Yap doufá, že epidemie nemoci způsobené koronavirem přiměje společnosti přehodnotit požadavky na práci a začít víc používat technologie, včetně robotů. Robotovi stačí pouze naprogramovat trasu, a ten už pak vykonává čistící cykly samostatně a sám se také dobíjí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína terčem posměchu. Vojenské PR video využilo záběry z hollywoodských…

22.09.2020 08:23 Vlnu posměchu si vysloužilo čínské vojenské propagandistické video, ve kterém se objevily záběry z…

V Indii se zřítil třípatrový dům. Nejméně 13 mrtvých, lidé jsou uvězněni…

21.09.2020 16:57 Aktualizováno Nejméně 13 lidí přišlo v západní Indii o život, když se tam dnes brzy ráno zřítila třípatrová…

Čína ztratí přístup ke klíčové stanici pro vesmírné aktivity. Kvůli…

21.09.2020 13:52 Švédská státní společnost SSC neprodlouží Číně smlouvu na využívání klíčové pozemské stanice v…

Nový Zéland zrušil opatření proti covidu, výjimkou je Auckland

21.09.2020 12:19 Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová dnes oznámila, že v zemi od půlnoci přestanou platit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama