Singapur uvolní koronavirová omezení, Malajsie čelí kritice za razii proti migrantům

Singapur, který je v nynější pandemii jednou z nejhůře zasažených asijských zemí co do počtu nakažených koronavirem, dnes oznámil 447 nových potvrzených případů nákazy, což je nejméně od poloviny dubna. Většina z těchto těchto infikovaných jsou zahraniční dělníci, uvedla agentura AP.

Singapur, ilustrační foto
doporučujeme

Singapurská vláda oznámila, že od 12. května začne uvolňovat omezení ekonomické činnosti zavedená v březnu kvůli covid-19. 

V Singapuru, městském státě s asi 5,7 milionu obyvatel, se dosud potvrdilo 17.548 případů nákazy koronavirem, z toho 85 procent u zahraničních dělníků, kteří žijí v přeplněných ubytovnách a který je v zemi na 320.000. Ministerstvo zdravotnictví dnes uvedlo, že u domácí populace denní nárůst nakažených klesl za poslední týden o více než polovinu na 12.

Singapurské ministerstvo podle agentury AP oznámilo, že uvolňování protikoronavirových bude postupné, aby se zabránilo nové vlně nákazy. Nutné bude dodržovat přísná pravidla bezpečnosti a k rychlému mapování kontaktů nakažených bude využívána mobilní aplikace. Zahraniční dělníci zůstanou nadále v karanténě ve svých ubytovnách, a to až do 1. června.

Také Malajsie chystá uvolnit omezení, ačkoli počet nově potvrzených případů nákazy za poslední den (105) představuje nejvyšší denní nárůst za více než dva týdny. Od pondělka vláda umožní po šesti týdnech obnovení činnosti většiny podniků. Zavřeny ale dál zůstanou školy, kina či noční kluby a zakázána budou nadále velká veřejná shromáždění. V této zemi se 32 miliony obyvatel se dosud potvrdilo 6176 případů nákazy, z toho 103 lidí zemřelo.

Malajsijská vláda si dnes vysloužila kritiku od humanitárních organizací za páteční razii proti imigrantům v Kuala Lumpur, které převezla do zadržovacích středisek pro migranty a mezi nimiž byly i děti. Vláda uvedla, že zatkla 586 lidí, kteří neměli platné doklady. Podle ní všichni měli negativní test na koronavirus. V Malajsii podle agentury Reuters v poslední době roste nevraživost vůči imigrantům, které někteří obviňují ze šíření nákazy. V Malajsii je asi dva miliony registrovaných zahraničních dělníků, řada dalších ale žije v zemi nelegálně.

Pokles nových případů nákazy za poslední den hlásí Filipíny, kde se za den počet nakažených zvýšil o 156 na celkových téměř 9000. Úmrtí s covidem-19 na stomilionových Filipínách vzrostla za den o 24 na 603.

V padesátimilionové Jižní Koreji přibylo za den jen šest nových případů nákazy a dvě úmrtí s covidem-19. Počet nakažených v této zemi v posledních dvou týdnech roste denně pouze o jednotky, zatímco v březnu to byly desítky a na přelomu února a března stovky. Celkem se v Jižní Koreji dosud potvrdilo 10.780 případů nákazy, z toho 250 lidí zemřelo.

Pouze jeden nový případ nákazy dnes oznámila Čína, odkud se tento koronavirus začal koncem loňského roku šířit do světa. Od poloviny dubna také Čína s výjimkou jednoho dne neregistrovala žádné nové úmrtí s covidem-19. Celkem Čína oznámila od prosince 82.875 potvrzených případů nákazy koronavirem a 4633 úmrtí z řad nakažených.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kazachstánu je smrtelnější nemoc než covid, tvrdí Čína. Úřady to popírají

14.07.2020 22:01 Aktualizováno Svět zasáhla další vlna strachu, když čínská ambasáda v Kazachstánu varovala před neznámou nemocí.…

V Mongolsku zemřel 15letý chlapec na dýmějový mor, 15 lidí v karanténě

14.07.2020 19:41 Patnáctiletý chlapec zemřel v Mongolsku na dýmějový mor. Jak s odvoláním na místní zdravotní úřady…

Karanténa čeká 120 milionů Indů, Hongkong zpřísňuje opatření

14.07.2020 16:37 Aktualizováno Některé asijské země se nyní kvůli zvýšeným počtům nových případů nákazy koronavirem vrací k…

Primárky v Hongkongu mohly být nezákonné, tvrdí čínský styčný úřad

14.07.2020 11:52 Primární volby, které tento víkend v Hongkongu pořádalo prodemokratické hnutí, by mohly být podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy