Singapur zahájil novou metodu trasování pomocí malého zařízení

Singapur svým obyvatelům začal rozdávat malá zařízení, která mají pomoci v trasování kontaktů osob nakažených koronavirem. Úřady doufají, že technologie přispěje k bezpečnému oživování ekonomiky. První fáze distribuce se zaměřuje na seniory. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Singapur, ilustrační foto
doporučujeme

Podobně jako mobilní aplikace, kterou spustila singapurská vláda již dříve, využívá i toto krychlové kapesní zařízení signálu bluetooth, aby zaznamenalo okolní zařízení a uložilo si šifrovaná data obsahující blízké kontakty uživatele. Pokud se u uživatele prokáže nákaza koronavirem, bude muset úřadům zařízení předat. Ty si z něj budou moci stáhnout data obsahující informace o tom, kdo další mohl být nákaze vystaven.

Singapurská vláda plánuje časem poskytnout tato zařízení všem rezidentům. Přednostně však budou distribuována seniorům. Kromě toho, že jde o koronavirem více ohroženou skupinu, je totiž u starších osob menší pravděpodobnost, že mají chytrý telefon, do něhož lze nahrát trasovací aplikaci.

Mobilní aplikaci na trasování kontaktů si podle úřadů již stáhlo zhruba 40 procent obyvatel Singapuru, i přesto, že s ní byly zaznamenány problémy, kde například na zařízeních Apple operační systém vypne nezbytné hledání přes bluetooth, pokud se aplikace přepne do běhu na pozadí.

Podobné aplikace například v Izraeli či Jižní Koreji vyvolaly obavy z narušování soukromí. Tyto obavy singapurská vláda ale vyvrací tím, že nové trasovací klíčenky uchovávají data nanejvýš 25 dní a nedisponují připojením k internetu. Užívání trasovacího zařízení ani aplikace v Singapuru není povinné. Úřady však obyvatele vyzvaly, aby trasovací technologii využívali vždy, když jsou mimo domov.

Singapur dosud zaznamenal více než 57.000 případů nákazy koronavirem, přičemž většinu nemocných tvořili zahraniční dělníci žijící na ubytovnách. S nemocí covid-19 tam zemřelo 27 lidí, což je jedna z nejnižších smrtností na světě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Indii se zřítil třípatrový dům. Nejméně 13 mrtvých, lidé jsou uvězněni…

21.09.2020 16:57 Aktualizováno Nejméně 13 lidí přišlo v západní Indii o život, když se tam dnes brzy ráno zřítila třípatrová…

Čína ztratí přístup ke klíčové stanici pro vesmírné aktivity. Kvůli…

21.09.2020 13:52 Švédská státní společnost SSC neprodlouží Číně smlouvu na využívání klíčové pozemské stanice v…

Nový Zéland zrušil opatření proti covidu, výjimkou je Auckland

21.09.2020 12:19 Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová dnes oznámila, že v zemi od půlnoci přestanou platit…

Tádžmahal se po půl roce opět otevřel, turisté musí dodržovat přísná…

21.09.2020 12:11 V Indii dnes po šesti měsících otevřela znovu své brány jedna z nejznámějších světových památek,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama