Ministr šarlatánem. Politik radil lidem léčit koronavirus pomocí známé rostliny

Pandemie covid-19 nemá pouze zdravotní a ekonomické dopady. Dezinformátoři neboli šiřitelé falešných zpráv neboli fake news mají díky ní doslova žně a nečiní jim problém mást lidi různými neověřenými pseudovědeckými terapiemi. Příkladem je Indonésie, v níž dokonce sám člen vlády nabádal veřejnost k nošení náhrdelníků z eukalyptu.

Že šéf indonéského resortu zemědělství skutečně tvrdil lidem, že díky nošení eukalyptového náhrdelníku zabrání šíření nového typu koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19, potvrdil britský deník Guardian.

Podle zmiňovaného člena vlády Syahrula Yasina Limpy mají lidé nosící náhrdelník z eukalyptu po dobu minimálně 30 minut imunitu vůči koronaviru. Výroba tohoto "všeléku" by navíc měla být zahájená už v srpnu.

V reakci na kritiku pak ministr obrátil a uvedl, že se nebude jednat o doporučovanou prevenci proti šíření nového typu koronaviru, nýbrž o pouhé homeopatikum. Nepůjde tedy o žádný zázračný lék, ale o bylinný přípravek. Asi jako je tomu v případě cibulové šťávy, která se může, ale nemusí osvědčit při léčbě kašle. 

Nejedná se o první problém, který indonéští zdravotníci řeší. Už od vypuknutí pandemie covid-19 si stěžují, že jim politici a duchovní házejí klacky pod nohy svými různými konspiračními teoriemi a šarlatánskými způsoby léčby, které matou veřejnost. 

Proti hoaxu o "zázračném" léku v podobě eukalyptového náhrdelníku se ohradilo několik indonéských zdravotních expertů včetně Herawati Sudoyové, zástupkyně ředitele Eijkman Institute for Molecular Biology. "Víme, že se na celém světě doposud nepodařilo vyvinout žádný účinný lék na tuto nemoc. Proto jsem toho názoru, že by se neměla mást už tak dost vyděšená veřejnost," nechala se slyšet v rozhovoru pro Jakarta Post. 

Indonéský ministr zdravotnictví Terawan Agus Putranto se nicméně zastal svého kolegy a tvrdil, že eukalyptus skutečně posiluje obranyschopnost lidského organismu, a tudíž díky němu lze předcházet nákaze novým typem koronaviru. Rovněž si také stál za tím, že jenom díky modlitbám je Indonésie jednou z méně zasažených zemí na světě. 

Za zmínku přitom stojí, že ačkoliv se většině zemí v jihovýchodní Asii podařilo dostat koronavirus pod kontrolu, Indonésie situaci podcenila, a i nadále v ní epidemie eskaluje. Nakazilo se v ní přes 60 tisíc lidí a 3000 z nich zemřelo.

Související

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Více souvisejících

indonésie Asie rostliny léky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy