Ministr šarlatánem. Politik radil lidem léčit koronavirus pomocí známé rostliny

Pandemie covid-19 nemá pouze zdravotní a ekonomické dopady. Dezinformátoři neboli šiřitelé falešných zpráv neboli fake news mají díky ní doslova žně a nečiní jim problém mást lidi různými neověřenými pseudovědeckými terapiemi. Příkladem je Indonésie, v níž dokonce sám člen vlády nabádal veřejnost k nošení náhrdelníků z eukalyptu.

Eukalyptové lístky
doporučujeme

Že šéf indonéského resortu zemědělství skutečně tvrdil lidem, že díky nošení eukalyptového náhrdelníku zabrání šíření nového typu koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19, potvrdil britský deník Guardian.

Podle zmiňovaného člena vlády Syahrula Yasina Limpy mají lidé nosící náhrdelník z eukalyptu po dobu minimálně 30 minut imunitu vůči koronaviru. Výroba tohoto "všeléku" by navíc měla být zahájená už v srpnu.

V reakci na kritiku pak ministr obrátil a uvedl, že se nebude jednat o doporučovanou prevenci proti šíření nového typu koronaviru, nýbrž o pouhé homeopatikum. Nepůjde tedy o žádný zázračný lék, ale o bylinný přípravek. Asi jako je tomu v případě cibulové šťávy, která se může, ale nemusí osvědčit při léčbě kašle. 

Nejedná se o první problém, který indonéští zdravotníci řeší. Už od vypuknutí pandemie covid-19 si stěžují, že jim politici a duchovní házejí klacky pod nohy svými různými konspiračními teoriemi a šarlatánskými způsoby léčby, které matou veřejnost. 

Proti hoaxu o "zázračném" léku v podobě eukalyptového náhrdelníku se ohradilo několik indonéských zdravotních expertů včetně Herawati Sudoyové, zástupkyně ředitele Eijkman Institute for Molecular Biology. "Víme, že se na celém světě doposud nepodařilo vyvinout žádný účinný lék na tuto nemoc. Proto jsem toho názoru, že by se neměla mást už tak dost vyděšená veřejnost," nechala se slyšet v rozhovoru pro Jakarta Post. 

Indonéský ministr zdravotnictví Terawan Agus Putranto se nicméně zastal svého kolegy a tvrdil, že eukalyptus skutečně posiluje obranyschopnost lidského organismu, a tudíž díky němu lze předcházet nákaze novým typem koronaviru. Rovněž si také stál za tím, že jenom díky modlitbám je Indonésie jednou z méně zasažených zemí na světě. 

Za zmínku přitom stojí, že ačkoliv se většině zemí v jihovýchodní Asii podařilo dostat koronavirus pod kontrolu, Indonésie situaci podcenila, a i nadále v ní epidemie eskaluje. Nakazilo se v ní přes 60 tisíc lidí a 3000 z nich zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 v Austrálii: Přibývá nakažených i obětí, Severní území zavedlo…

11.08.2020 10:41 Austrálie dnes dorovnala rekordní denní přírůstek 19 úmrtí v souvislosti s covidem-19, který tamní…

Rouška nemusí jen chránit nás a ostatní. Japonci přišli s novou verzí,…

11.08.2020 10:20 V důsledku pandemie covid-19 se obličejové masky staly každodenní součástí našich životů. Tento…

Sopka Sinabung vybuchla. Popel chrlila do výše pěti kilometrů, úřady…

10.08.2020 17:21 Na indonéském ostrově Sumatra dnes vybuchla sopka Sinabung. Do výšky asi pěti kilometrů chrlila…

V Hongkongu byl zatčen mediální magnát Jimmy Lai, otevřeně kritizoval…

10.08.2020 17:16 Aktualizováno V Hongkongu byl dnes na základě nového bezpečnostního zákona zatčen mediální magnát Jimmy Lai.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama