Soud řešil kauzu vražedného domina. Žádný ze zabijáků neměl zájem zločin provést

Soud v Číně po třech letech vynesl rozsudek nad skupinou nájemných vrahů, z nichž žádný neměl zájem vraždu skutečně provést. Zakázku tak předával jeden druhému. Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, všichni nájemní vrazi i podnikatel, který najal prvního z nich, dostali za pokus o vraždu trest od pěti do dvou a půl roku.

Příběh vražedného domina se začal odehrávat v roce 2013, kdy podnikatel Tchan Jou-chuej najal zabijáka, aby za částku 282.000 dolarů (asi 6,5 milionu Kč) odstranil jeho obchodního rivala. Zabiják ale najal na tuto práci svého kolegu, kterému nabídl 141.000 dolarů. Druhý muž najal třetího muže, ten čtvrtého - a čtvrtý pátého.

Plán se rozpadl ve chvíli, kdy se pátý najatý zabiják sešel s mužem na zabití v kavárně a navrhl mu, aby s jeho pomocí předstíral vlastní smrt. Muž souhlasil, že se nechá vyfotit svázaný a s roubíkem v ústech na důkaz provedené vraždy. Později ale vše ohlásil policii.

První soud se odehrál v roce 2016, ale obžalovaní byli zproštěni viny kvůli nedostatku důkazů. Obžaloba se odvolala a následoval druhý proces, v němž všech šest mužů - pět váhavých zabijáků a zadavatele vraždy - soud v provincii Kuang-si shledal vinnými z pokusu o vraždu.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

Čína zajímavosti

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

Chladné počasí pokračuje. Meteorologové očekávají další mrazivé noci

Mrazivé noci budou pokračovat i v tomto týdnu, vyplývá z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Během nadcházející noci klesnou teploty pod nulu na většině území. Uprostřed týdne pak může i sněžit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy