Soud se střelcem z Christchurch se blíží ke konci. Tarrant nepronese závěrečnou řeč

Pravicový extremista Brenton Tarrant, který loni zaútočil na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch, nepronese před vynesením rozsudku závěrečnou řeč.

Brenton Tarrant (útočník z Christchurch)
doporučujeme

Obviněný dříve avizoval, že se bude sám právně zastupovat. Soud mu povolil promluvit před čtvrtečním pronesením rozsudku a panovaly obavy, že svou řeč zneužije k propagaci extremismu, píší zahraniční tiskové agentury.

Místo Tarranta má ve čtvrtek, v poslední den čtyřdenního slyšení, jeho přidělený právní zástupce přečíst krátké prohlášení.

Od pondělí se o své příběhy v soudní síni podělilo 90 přeživších a příbuzných obětí. Devětadvacetiletý Australan Tarrant během slyšení projevil minimum emocí. Promlouvající sledoval a občas pokýval hlavou nebo se ušklíbl, když uslyšel vtip na svůj účet, píše agentura AP.

"Tvoje zvěrstva a nenávist neměly takový výsledek, jaký jsi čekal," zaznělo v prohlášení od otce nejmladší z obětí, kterou byl tříletý Mucaad Ibrahim. "Místo toho jsi posílil soudržnost christchurchské komunity, posílil naši víru, vyzvedl čest našich rodin a spojil celý náš mírumilovný národ," dodal.

Sara Qasemová před soudem promluvila o svém zesnulém otci. Uvedla, že lituje Tarrantova prohnilého srdce a jeho omezeného náhledu na svět, ve kterém nedokáže přijmout rozdílnost.

"Rozhlédni se po této síni," řekla Tarrantovi. "Kdo jsou ti 'jiní', tady a teď, jsme to my, nebo jsi to ty? Myslím, že odpověď je jednoznačná," uvedla s tím, že láska vždy zvítězí.

Tarrant na mešity v Christchurchi na novozélandském Jižním ostrově zaútočil při pátečních modlitbách loni 15. března, na lidi střílel z poloautomatických zbraní. Byl obviněn z vraždy 51 osob, z pokusu o vraždu dalších 40 a jako první souzený na Novém Zélandu z terorismu. Zároveň se možná stane také prvním na souostroví, kdo může být za své zločiny odsouzen k doživotí bez možnosti podmíněného propuštění.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na pobřeží Tasmánie uvázly stovky kulohlavců, většina zahynula

23.09.2020 12:36 Většina ze zhruba 500 kulohlavců, kteří uvázli na západním pobřeží australského ostrova Tasmánie,…

Čínský prezident vyzval k solidaritě během pandemie covidu-19

22.09.2020 17:48 K solidaritě během pandemie covidu-19 dnes vyzval čínský prezident Si Ťin-pching v předem nahraném…

Žháři dostali v Pákistánu trest smrti. Zapálili továrnu plnou dělníků, 250…

22.09.2020 14:26 V Pákistánu byli dnes odsouzeni k trestu smrti dva žháři, kteří mají na svědomí požár, při němž v…

Bývalý magnát nazval čínského prezidenta klaunem, dostal 18 let vězení

22.09.2020 11:17 K 18 letům vězení byl v Číně odsouzen někdejší vlivný realitní magnát Žen Č'-čchiang, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama