Soud v Pákistánu nařídil propustit vraha novináře Pearla, původně dostal trest smrti

Soud pákistánské provincie Sindh dnes nařídil propustit z vězení muže odsouzeného původně k trestu smrti za vraždu amerického novináře Daniela Pearla. Oznámila to dnes agentura AP.

Věznice
doporučujeme

Novinář byl brutálně zavražděn v roce 2002 a k trestu smrti byl za to odsouzen Brit pákistánského původu Chálid Umar Šajch; další tři lidé dostali doživotní tresty.

Proces ale ještě neskočil, podle AP nejvyšší soud v Sindhu letos obvinění z vraždy odvolal a nařídil propuštění Šajcha a dvou dalších odsouzených. Pearlova rodina a pákistánská vláda se proti tomu ale odvolaly a odvolací řízení ještě neskončilo. Pokračovat má 5. ledna.

Podle dnešního soudního rozhodnutí má být skupina zapsaná na seznam lidí, kteří nesmějí z Pákistánu odcestovat. "Ti muži hnili ve vězení 18 let, aniž spáchali zločin," uvedl dnes předseda soudu.

V září soud rozhodl, že Šajch má zůstat po dobu odvolacího řízení ve vazbě, což ale dnešní soudní rozhodnutí ruší. Šajchův právník vyzval k okamžitému propuštění svého mandanta.

Pearl byl investigativní novinář, který pátral po muslimských skupinách napojených na teroristickou síť Al-Káida, která stála za teroristickými útoky z 11. září 2001 na USA.

Umar Šajch se narodil v Londýně, kde studoval a nedokončil studia ekonomie. V roce 1993 podstoupil teroristický výcvik a v roce 1994 byl zatčen v Indii pro obvinění z únosu čtyř turistů. Indie jej pak byla nucena propustit na svobodu po únosu indického civilního letadla islámskými extremisty v roce 1999.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wu-chan rok po uzávěře. Život v epicentru pandemie se vrátil k normálu

23.01.2021 09:18 Čínský Wu-chan si dnes připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli…

Tisk: V japonské vládě panuje shoda na nutnosti zrušit olympiádu. Zrušení…

22.01.2021 05:50 Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit…

V Indii zasáhl požár továrnu největšího světového výrobce vakcín

21.01.2021 16:40 Nejméně pět lidských životů si dnes vyžádal mohutný požár v rozestavěné budově firmy Serum…

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama