Spálená Austrálie. Požáry zasáhly 18 milionů lidí, hněv se obrátil proti premiérovi

Rozsáhlé požáry v Austrálii se přímo či nepřímo dotkly více než tří čtvrtin obyvatel země, tedy 18 milionů lidí. Nová data ukázala také to, že Australané byli nespokojení s tím, jak se ke katastrofálním požárům postavila federální vláda. Citelně klesla i důvěra v premiéra Scotta Morrisona.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Požár
doporučujeme

Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnila Australská národní univerzita (ANU). "Zjistili jsme, že asi tři miliony lidí - což je více než 14 procent dospělých Australanů - byly požárům přímo vystaveny," uvedl hlavní autor průzkumu Nicholas Biddle. Podle něj odborníky překvapilo, že důsledky požárů jsou tak dalekosáhlé a že ovlivnily životy téměř všech obyvatel.

Mezi ty, kteří měli s požáry přímou zkušenost, sociologové počítali lidi, jimž oheň poškodil dům či jiný majetek, kteří byli v přímém ohrožení požárem nebo dostali příkaz k evakuaci. Dalších 64 procent dotázaných uvedlo, že důsledky ničivých požárů pocítili nepřímo - znají například osobně někoho, komu požár zničil dům, museli se potýkat s dusivým kouřem nebo zrušit plánované cesty. Celkem v průzkumu odpovídalo přes 3000 respondentů.

Průzkum ukázal také to, že Australané za poslední měsíce ztratili velkou část důvěry ve schopnosti federální vlády. "Pouze 27 procent respondentů uvedlo, že vládě důvěřuje... to je jeden z největších poklesů za tak krátký časový úsek," řekl Biddle.

zdroj: YouTube

Hněv veřejnosti se obrátil zejména proti premiérovi Morrisonovi. Ten měl ještě loni v červnu na žebříčku popularity politiků 5,25 bodu na desetibodové škále, nyní to bylo už jen 3,92 bodu.

Ničivá a výjimečně dlouhá sezona požárů si v Austrálii od loňského září vyžádala nejméně 33 životů a podle odhadů zahubila až jednu miliardu zvířat. Živel zničil přes 3000 domů a shořelo asi 117.000 kilometrů čtverečních porostu, což skoro odpovídá rozloze Česka a Slovenska dohromady.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína: V neděli bylo zaznamenáno 31 případů nákazy COVID-19, čtyři mrtví

30.03.2020 07:28 V pevninské Číně přibylo za neděli 31 známých případů nákazy koronavirem, zatímco zde nemoci COVID…

V Japonsku vzrostl počet nakažených na 1800. 55 mrtvých

29.03.2020 17:14 Úřady v japonské metropoli Tokio opět zaznamenaly rekordní denní přírůstek nakažených, testy nově…

Pevninská Čína hlásí 45 nových případů nemoci COVID-19

29.03.2020 06:52 V pevninské Číně za sobotu přibylo 45 nových případů nákazy koronavirem, což je o devět méně než v…

KLDR odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu

29.03.2020 05:45 Severní Korea v noci na dnešek SELČ odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu, které dopadly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama