Známý spisovatel byl v Číně obviněn ze špionáže. Drží ho v krutých podmínkách

Čínsko-australský spisovatel a kritik vlády v Pekingu Jang Cheng-ťün byl po více než sedmiměsíčním zadržování v Číně oficiálně obviněn ze špionáže. Oznámila to dnes australská vláda. Za špionáž hrozí v Číně trest smrti, připomíná agentura Reuters. Canberra nad obviněním Australana čínského původu zároveň vyjádřila silné znepokojení a zklamání.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Věznice
doporučujeme

"Vláda je velmi znepokojena a zklamána tím, že australský občan a akademik Jang Cheng-ťün... byl v Číně oficiálně zatčen kvůli podezření ze špionáže," uvedla v prohlášení australská ministryně zahraničí Marise Payneová.

"Jang byl zadržován v krutých podmínkách bez obvinění více než sedm měsíců," konstatovala Payneová. Čínské úřady podle ní Janga oficiálně zatkly s obviněním ze špionáže minulý týden v pátek. Od lednového zadržení neměl spisovatel možnost setkávat se se svými právníky ani příbuznými, dodala šéfka australské diplomacie.

Čtyřiapadesátiletý autor špionážních románů a vlivný politický komentátor Jang Cheng-ťün pracoval v minulosti na čínském ministerstvu zahraničí, později ale z vlasti odešel a získal australské občanství. Letos 19. ledna byl zadržen na letišti v čínském Kantonu, kam přiletěl s manželkou a se 14letou nevlastní dcerou, s nimiž v posledních letech žil ve Spojených státech.

Australský spisovatel čínského původu pravidelně psal blog, který se věnoval citlivým otázkám demokracie v Číně. V posledních letech ve svých článcích rovněž obviňoval Čínu, že se vměšuje do vnitřních záležitostí Austrálie.

Jang proslul také románem, který pojednává o špionáži mezi Čínou a Spojenými státy. Text byl v Číně zveřejněn na internetu.

Jangův australský právník Robert Stary potvrdil, že spisovatel byl v Číně obviněn ze špionáže, důvod obvinění ale nezná. "V tuto chvíli nevíme, zda byl obviněn kvůli textům, které píše jako demokratický aktivista, nebo jako blogger, nebo jako akademik," řekl Stary agentuře Reuters. "(Jang) strávil dlouhou dobu ve Spojených státech. Takže ani nevíme, jestli byl obviněn ze špionáže ve prospěch Austrálie, nebo USA, nebo Tchaj-wanu či koho vlastně," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Statisíce studentů a aktivistů v ulicích. Svět zažil další vlnu protestů…

20.09.2019 17:22 Aktualizováno K demonstracím za lepší ochranu klimatu, které se konají po celé planetě, se dnes sešli mladí lidé…

Strhne se v Hongkongu další mela? Pročínský politik přišel s výbušným…

20.09.2019 16:50 Hongkongský poslanec Junius Ho, který je zastáncem politiky vstřícné k pevninské Číně, vyzval…

Krvavý atentát Tálibánu: Po útoku na nemocnici 39 mrtvých, desítky…

20.09.2019 15:26 Počet obětí čtvrtečního útoku sebevražedného atentátníka z řad Tálibánu na nemocnici na jihu…

"Byl lidská špína a pijavice." KLDR oslavuje pád Trumpova poradce Boltona

20.09.2019 14:38 Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil dnes přivítal rezignaci bezpečnostního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama