Správkyně Hongkongu Lamová zahájí dialog s nespokojenými obyvateli města

Propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová dnes oznámila, že příští týden zahájí se svým vládním týmem dialog s obyvateli této bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod správu Číny. Podle prodemokratické hongkongské zákonodárkyně Tanyi Chanové je však otevřenost Lamové jen politické gesto. Dokud správkyně nepřistoupí na požadavky protestujících, není důvod, aby se s ní aktivisté scházeli, prohlásila dnes Chanová v Ženevě. Informaci přinesla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Hongkong
doporučujeme

Lidé v Hongkongu začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, který Lamová slíbila na počátku září stáhnout.

"Problém je hlubší než dotyčný zákon," řekla dnes Lamová novinářům. Se zástupci veřejnosti by chtěla hovořit o řadě ekonomických, sociálních i politických témat, například o nedostupnosti bydlení a pozemků v jednom z nejhustěji obydlených měst světa, kde žije 7,4 milionu lidí.

Podle některých demonstrantů místní vláda přichází se vstřícným gestem pozdě a nabízí příliš málo, napsala agentura Reuters. Protesty nadále pokračují a rozsah požadavků jejich účastníků se rozšířil. Volají nyní také po nezávislém vyšetření údajných násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených a obecnějších demokratických reformách, včetně svobodné volby správce města.

"Nevidím žádné rozumné důvody s paní Lamovou diskutovat. Veškeré naše požadavky jsou od samého počátku velice jasné a ona to moc dobře ví," řekla dnes novinářům prodemokratická zákonodárkyně Chanová poté, co v pondělí vystoupila před Radou OSN pro lidská práva v Ženevě. "Pokud nám stále bude říkat, že neustaví vyšetřovací komisi a nepovolí otevřené volby, pak si myslím, že tím to končí. Potkat se s ní by tak nepřineslo žádné ovoce," dodala Chanová.

Zákonodárkyně Radu pro lidská práva varovala před humanitární krizí v Hongkongu a vyslovila obavu z eskalace násilí. Uvedla také, že manifestace budou pokračovat 1. října, na kdy připadají oslavy 70. výročí založení Čínské lidové republiky. Podle jejích informací zatím aktivisté o pořádání demonstrace nepožádali, nicméně by protesty mohly vzniknout spontánně.

V americkém Kongresu dnes promluvil prominentní hongkongský aktivista Joshua Wong a další mladí zástupci protestního hnutí. Populární zpěvačka Denise Hoová americkým zákonodárcům sdělila, že pokud Hongkong "padne", bude to pro Čínu povzbuzením prosazovat své "komunistické hodnoty" i jinde ve světě.

Američtí demokratičtí i republikánští zákonodárci podle agentury AFP nalezli v otázce Hongkongu vzácnou shodu. Zvažují přijetí zákona, který by nařizoval zavedení sankcí proti hongkongským vládním činitelům, kteří prosazují změny v postavení města vůči pevninské Číně. Lamová dnes podle agentury Bloomberg uvedla, že sankce či trest Hongkongu nijak nepomohou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Afghánistán stále neví, kdo je novým prezidentem. Oznámení výsledků…

19.10.2019 20:25 Afghánské úřady oznámily, že na dnešek plánované zveřejnění předběžných výsledků prvního kola…

Vražda, která rozpoutala demonstrace v Hongkongu. Nastal nečekaný zvrat

19.10.2019 15:55 Aktualizováno Občan Hongkongu Chan Tong-kai, podezřelý z vraždy, se chce dobrovolně nechat vydat Tchaj-wanu, kde…

Babiš odlétá do Japonska, zúčastní se intronizace nového císaře

19.10.2019 13:56 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes večer odletí na několikadenní návštěvu Japonska, kde se především…

Obyvatelé Hongkongu vytvořili lidský řetěz napříč městem

18.10.2019 20:41 Demonstranti v Hongkongu si dnes nasadili masky zobrazující animované postavičky, politiky i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama