Státy, které se úspěšně "popraly" s pandemií covid-19. Svět se z nich může poučit

Většina světa se stále potýká s nákazou koronavirem, ale hrstce zemí se podařilo buď nemoci covid-19 úplně vyhnout, anebo se z ní rychle vzpamatovat. Podle posledních informací celkem 16 zemí - většinou malých a odlehlých - nezaznamenalo žádné případy nákazy.

Ovšem existují také jiné, které byly koronaviru více vystaveny, ale podařilo se jim omezit jeho šíření i počet obětí, napsal zpravodajský server Worldcrunch.

Při pohledu na tyto země je zjevné, že neexistuje jedno, dokonalé řešení - spíše celá škála různých kroků, strategií a s největší pravděpodobností i štěstí, které se ukázaly jako nejúčinnější v boji proti koronaviru. A důležité také je, že se z nich mohou ostatní poučit:

Vietnam

Tato země v jihovýchodní Asii má impozantní výsledky na stát s 93 milióny obyvatel - 268 případů nákazy a žádné úmrtí. Co udělal Vietnam jinak? Vláda se rozhodla pro nízkonákladovou strategii. Namísto hromadného testování vsadila na rychlou identifikaci a izolaci nakažených osob, společně s vyhledáním jejich kontaktů s pomocí mobilní aplikace.

V důsledku toho téměř 75.000 Vietnamců prošlo dvěma týdny karantény ve vojenských táborech a státních hotelech. Šest obcí a předměstí bylo v rámci karantény uzavřeno. A především byl Vietnam jednou z prvních zemí, které uzavřely hranici s Čínou, i když je vietnamská ekonomika na svém velkém sousedovi do značné míry závislá.

Nový Zéland

Premiérka Jacinda Ardernová tento týden prohlásila, že země vyhrála boj s koronavirem, "protože nedochází k žádnému širšímu, nepodchycenému šíření". Za epidemie země ohlásila 19 úmrtí pacientů s koronavirem - to jsou čtyři úmrtí na milión obyvatel.

Po téměř pěti týdnech jedněch z nejpřísnějších karanténních opatření na světě, kdy byly uzavřeny nejen úřady, školy, bary a restaurace, ale také rozvážkové služby, nyní Nový Zéland začíná s postupným uvolňováním restrikcí.

Jižní Korea

Před několika měsíci byla Jižní Korea nejhůře postiženou asijskou zemí mimo Čínu. Nyní je chválena jako vzor úspěšného zvládnutí epidemie. V centru jejího úspěchu leží strategie rozsáhlého testování a intenzivního vyhledávání kontaktů.

Jihokorejské úřady předvedly impozantní rychlost, s níž se postaraly o to, aby byly testy volně dostupné pro všechny. Vznikly "drive-in" stanice, kde se mohl kdokoli dát vyšetřit. Ti, kdo měli pozitivní test na koronavirus, byli izolováni - země tak dostala epidemii rychle pod kontrolu, a přitom se vyhnula celonárodním karanténním opatřením.

Slovensko

S dosud ohlášenými 20 úmrtími má Slovensko nejnižší počet obětí s nákazou nemocí covid-19 v přepočtu na počet obyvatel v Evropě. Země zavedla jedny z nejpřísnějších a nejvčasnějších opatření v Evropě včetně zákazu cestování do zahraničí a všech veřejných, náboženských, kulturních a sportovních akcí.

Uzavřeny byly školy a většina obchodů, a lidé vracející se z ciziny museli nastoupit do dvoutýdenní karantény. Slovensko také patřilo mezi první země, které zavedly povinné nošení ochranných roušek na veřejnosti.

Ale přísná omezení nemohou být jediným důvodem vysvětlujícím tak nízká čísla, protože i další země střední a východní Evropy postupovaly obdobně a skončily s podstatně vyššími počty mrtvých a nakažených v přepočtu na počet obyvatel.

Pravdou je, že epidemiologové a demografové nemají jasné vysvětlení toho, jak se mohla tato země stát "ostrůvkem v moři úmrtnosti", jak napsal slovenský Denník N.

Související

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

Více souvisejících

Slovensko Nový Zéland Jižní Korea vietnam Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy