Stovky lidí dnes protestovaly v Hongkongu proti vládě

Stovky lidí dnes v Hongkongu protestovaly v několika obchodních centrech proti vládě. Policie při protestech zatkla nejméně 11 lidí, včetně 12leté dívky, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní média. Další desítky osob dostaly pokutu za nedodržování protikoronavirových pravidel, podle kterých je zakázáno shromažďování více než osmi osob na jednom místě.

Hongkong
doporučujeme

Demonstranti obvinili úřady, že zavedly opatření proti šíření nemoci covid-19, aby omezily občanské svobody v oblasti. V jednom nákupním centru policie proti nim použila pepřový sprej poté, co na jednoho z důstojníků někdo hodil láhev s vodou.

Od loňského léta se v Hongkongu konaly demonstrace téměř každý týden. Protesty jsou zaměřené proti místní vládě a rostoucímu vlivu komunistické vlády v Pekingu. Demonstranti požadují svobodné volby, nezávislé vyšetření policejní brutality při protestech a beztrestnost pro více než 7000 zadržených. Kvůli karanténním opatřením zavedeným na jaře v reakci na pandemii covidu-19 však demonstrace prakticky ustaly.

Protesty začaly loni v červnu původně proti návrhu zákona, který měl umožňovat vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Postupně ale účastníci požadavky rozšířili na obecnější demokratické reformy na území, které Británie v roce 1997 vrátila Číně, jež nyní Hongkong spravuje podle zásady jedna země, dva systémy. Hongkongu to dává větší míru demokratických svobod, protestující ale loni poukazovali právě na jejich rostoucí omezování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína ztratí přístup ke klíčové stanici pro vesmírné aktivity. Kvůli…

21.09.2020 13:52 Švédská státní společnost SSC neprodlouží Číně smlouvu na využívání klíčové pozemské stanice v…

Nový Zéland zrušil opatření proti covidu, výjimkou je Auckland

21.09.2020 12:19 Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová dnes oznámila, že v zemi od půlnoci přestanou platit…

Tádžmahal se po půl roce opět otevřel, turisté musí dodržovat přísná…

21.09.2020 12:11 V Indii dnes po šesti měsících otevřela znovu své brány jedna z nejznámějších světových památek,…

Izrael vydá do Austrálie exředitelku židovské školy, je obviněna ze…

21.09.2020 10:36 Izraelský soud dnes povolil vyhostit ženu, která je v Austrálii obviněná ze sexuálního zneužívání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama