Strategické město v Náhorním Karabachu je v rukou ázerbajdžánských jednotek

Karabašské úřady dnes připustily, že nemají pod kontrolou druhé největší město Šuša, a uvedly, že ázerbájdžánské jednotky postupují na regionální metropoli Stěpanakert.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Baku oznámilo dobytí strategického města už v neděli, představitelé Náhorního Karabachu původně ztrátu města, které v arménštině nazývají Šuši, popírali, informovala agentura Reuters. Ázerbájdžán dnes nad Arménií sestřelil ruskou helikoptéru, Moskvě se vzápětí omluvil.

"Sled nešťastných událostí pokračuje a město Šuši není pod naší kontrolou. Měli bychom držet pohromadě, protože nepřítel je blízko Stěpanakertu," uvedl na facebooku mluvčí vůdce neuznané Náhorně-karabašské republiky Arajika Harutjunjana. Později agentuře Reuters potvrdil, že zpráva na sociální síti je pravdivá.

Šuša je z kulturního a strategického hlediska důležité pro obě strany. Nachází se asi 15 kilometrů jižně od největšího města oblasti, kterým je regionální metropole Stěpanakert, kde sídlí karabašská správa. Šuša se nachází u hlavní silnice spojující Náhorní Karabach s Arménií a město, které obklopují strmé útesy, by mohlo posloužit jako výchozí bod pro ázerbájdžánský útok na Stěpanakert, cituje Reuters vojenské analytiky. Agentura AP uvádí, že dobytí města je dosud nejdůležitějším vojenským vývojem v současných bojích.

Ázerbájdžán tvrdí, že od počátku současných bojů dobyl většinu území Náhorního Karabachu. Arménie rozsah územních ztrát odmítá a Jerevan i dnes trval na tom, že Šuša ještě nepadla a těžké boje o město pokračují.

Současné boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a jsou nejhorší od 90. let 20. století. Nynější konflikt pokračuje navzdory třem uzavřeným příměřím v uplynulých týdnech a panují obavy, že o život v něm přišly tisíce lidí. Zatímco Ázerbájdžán podporuje Turecko, Arménie doufá v pomoc Ruska, se kterým má smlouvu o pomoci v případě napadení. Moskva se snaží zároveň udržovat dobré vztahy s Ázerbájdžánem. Analytici míní, že přímé zapojení Ruska do konfliktu není moc reálné, pokud nebude přímo napadena Arménie. Zároveň se domnívají, že Turecko se pravděpodobně nezapojí více než dosud, pokud budou pokračovat vojenské úspěchy ázerbájdžánských jednotek.

Moskva dnes oznámila, že nad územím Arménie nedaleko ázerbájdžánské exklávy Nachičevan někdo sestřelil jednu z ruských helikoptér. Zemřeli dva vojáci. K věci se později přiznal Ázerbájdžán, který se Moskvě omluvil a prohlásil, že je připraven poskytnout kompenzaci. Sestřel helikoptéry označil za "nehodu".

Agentura AP podotýká, že Nachičevan leží zhruba 70 kilometrů od Náhorního Karabachu. Podle ruského ministerstva obrany vrtulník doprovázel vojenský konvoj, nicméně není jasné, o jaký konvoj šlo. Rusko má v Arménii vojenskou základnu, ale ta se nachází zhruba 150 kilometrů od místa sestřelu. Ruské ministerstvo obrany dříve uvedlo, že helikoptéra se pohybovala mimo konfliktní oblast.

Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí však prohlásilo, že konflikt byl důležitým faktorem v incidentu. Podle Baku helikoptéra letěla ve tmě a v nízké výšce. "V kontextu těchto faktorů, ve světle napjaté situace v regionu a zvýšené bojové pohotovosti kvůli možným provokacím z arménské strany se bojová posádka, která byla ve službě, rozhodla střílet," citovala AP ázerbájdžánskou diplomacii.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Nyní se Karabach a přilehlé území nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie zvažuje stažení soudců z Hongkongu. Čína porušuje mezinárodní…

24.11.2020 14:51 Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že Británie zvažuje stažení svých soudců z…

Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci Ujgurů. Čína se…

24.11.2020 13:36 Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci ujgurské menšiny v Číně. Ve své nové knize…

Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska, má být zařazen mezi…

24.11.2020 08:20 Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska podivného, malého obojživelného savce, jenž…

Tálibán začal používat ke svým útokům bezpilotní prostředky, varuje…

23.11.2020 16:36 Povstalecká organizace Tálibán začala při svých útocích v Afghánistánu používat bezpilotní letouny.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama