Studenti bojují za Hongkong, vyhlásili bojkot škol. Při střetech s policií zadrženo dítě

Studenti vysokých a středních škol dnes v Hongkongu bojkotovali výuku, aby mohli pokračovat v protivládních demonstracích na podporu demokracie ve svém regionu, který býval britskou kolonií, ale teď je samosprávnou oblastí Číny. Po víkendu poznamenaném násilnými střety mezi policií a demonstranty dnes bezpečnostní složky proti davu znovu použily slzný plyn, informovala agentura Reuters.

Hongkong
doporučujeme

Někteří demonstranti se v ranní špičce snažili narušit provoz metra, které blokovali už o víkendu. Policisté ale v metru hlídkovali a rychle se přesouvali mezi stanicemi, kde bylo potřeba proti protestujícím zasáhnout, uvedla agentura AP.

Tisíce studentů se mezitím v rámci bojkotu výuky sešly na protestním shromáždění před jednou z největších univerzit ve městě, další studenti vytvářeli ve městě lidské řetězy. Ke školním uniformám si mnozí vzali také přilby, brýle a obličejové masky, které nosí na protestní akce jako ochranu před slzným plynem a obušky.

"Přišel jsem, abych ostatním řekl, že ani po skončení letních prázdnin jsme se nevrátili do normálního života. Měli bychom pokračovat v boji za Hongkong," řekl 19letý účastník shromáždění Čchan. "Protesty mě přiměly, abych se více zajímal o společnost," dodal.

Demonstranti se po dni poklidných protestů střetli s policií ve večerních hodinách na poloostrově Kchou-lun (Kowloon) v jedné z hustě obydlených čtvrtí. Zatarasili tam silnice a hlasitě skandovali "Pokud shoříme, vy shoříte s námi". Na nedalekou policejní stanici mířili lasery a házeli po ní vajíčka, policie v odpovědi použila slzný plyn, napsal hongkongský list South China Morning Post.

Hongkongská policie dnes oznámila, že při víkendových střetech mezi demonstranty a policí, které podle agentury Reuters provázelo nejhorší násilí od vystupňování nepokojů před třemi měsíci, bylo zadrženo 63 lidí. Byl mezi nimi i třináctiletý chlapec, který měl u sebe dvě zápalné lahve. Příslušníci bezpečnostních sil ho zadrželi v metru.

Demonstranti na dnešek vyzvali občany, aby se připojili ke generální stávce, většina lidí se ale podle všeho po víkendu nepokojů vrátila k běžnému životu. Obchody mají otevřeno, vlaky fungují a pracující se ráno vydali do zaměstnání, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP se lidé, kteří se rozhodli uposlechnout výzvy ke stávce, sešli v parku Tamar. Podle organizátorů se jich tam sešlo až 40.000.

Účastníci protestů v Hongkongu požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z omezování svobod v důsledku sílící kontroly ze strany Pekingu. Původně se přitom začalo demonstrovat proti chystanému zákonu o vydávání podezřelých z trestné činnosti z Hongkongu do kontinentální Číny.

Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 a od té doby funguje podle zásady "jedna země, dva systémy". Díky tomuto modelu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína o rok prodloužila mandát hongkongským zákonodárcům

11.08.2020 16:27 Vrcholný orgán čínského parlamentu stálý výbor rozhodl, že o rok prodlouží hongkongským…

Covid-19: V Austrálii přibývá nakažených i obětí, Nový Zéland uzavře…

11.08.2020 15:27 Aktualizováno Austrálie dnes dorovnala rekordní denní přírůstek 19 úmrtí v souvislosti s covidem-19, který tamní…

V Íránu zatkli pět údajných špiónů, jeden prý verboval pro MI6

11.08.2020 12:53 Íránské úřady zadržely pět občanů země kvůli podezřením ze špionáže pro Izrael, Británii a Německo.…

Rouška nemusí jen chránit nás a ostatní. Japonci přišli s novou verzí,…

11.08.2020 10:20 V důsledku pandemie covid-19 se obličejové masky staly každodenní součástí našich životů. Tento…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama