Studie: Ve světě žije 29 milionů žen a dívek v moderním otroctví

Na světě žije odhadem 29 milionů žen a dívek v moderním otroctví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním novou zprávu lidskoprávní organizace Walk Free. V moderním otroctví podle ní uvázla každá 130. žena na světě. Miliony žen a dívek jsou mimo jiné oběťmi nucené práce, vynuceného manželství, dluhového otroctví, popřípadě žijí jako domácí služky.

Otroci, ilustrační foto
doporučujeme

"Realita je taková, že v dnešní době žije v otroctví více lidí, než kdykoliv jindy v lidské historii," uvedla Grace Forrestová, spoluzakladatelka lidskoprávní organizace Walk Free, která bojuje proti otrokářství.

Ze zprávy vyplývá, že ženy tvoří 99 procent všech obětí sexuálního zneužívání, 84 procent obětí vynucených manželství a 58 procent obětí nucené práce.

Forrestová upozornila, že tvář moderního otroctví se změnila. "Sledujeme normalizované vykořisťování (lidí) v ekonomice, v mezinárodních zásobovacích řetězcích a také na migračních cestách. Nejvíce zranitelní lidé na světě byli zatlačeni ještě více směrem k praktikám moderního otroctví kvůli covidu-19," prohlásila Forrestová. "Víme, že ženy a dívky se setkávají s nebývalou mírou vykořisťování a nucené práce v zásobovacích řetězcích u zboží, které kupujeme a používáme každý den, jako je oblečení, káva, technologie," dodala obhájkyně lidských práv.

Zveřejněný počet obětí moderního otroctví je podle ní pouze konzervativní odhad, jenž nezahrnuje vývoj situace za pandemie koronaviru. Nicméně organizace Walk Free v té době zaznamenala "prudký nárůst nucených a dětských manželství a vykořisťujících pracovních podmínek napříč světem".

Organizace proto volá například po zákazu dětských manželství, které stále ještě nepostavilo mimo zákon 136 zemí světa.

Studie je založena na zjištěních organizace Walk Free a na datech Mezinárodní organizace práce (ILO) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Před konzulátem v Afghánistánu nastala tlačenice, ušlapáno 15 lidí

21.10.2020 10:52 Aktualizováno Nejméně 15 Afghánců přišlo na východě Afghánistánu o život v tlačenici při čekání na možnost…

Čína považuje přijetí šéfa tibetského exilu v USA za vměšování

20.10.2020 14:15 Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Spojené státy, aby přestaly zasahovat do čínských…

Úřady v Austrálii nařídily evakuovat loď, polovina posádky má koronavirus

20.10.2020 10:53 Australské úřady u západního pobřeží evakuovaly posádku z lodě s dobytkem, protože asi u poloviny z…

V Indii vyvstal nový problém: Města zahalil smog, ten urychluje šíření…

20.10.2020 09:47 Indie dnes ohlásila nejnižší denní nárůst případů koronaviru a úmrtí s covidem-19 za poslední tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama