Svět řeší, jak se asijské země vyhnuly druhé vlně

Zatímco evropské státy čelí v uplynulých týdnech druhé vlně epidemie, zemím v Asii a Oceánii se dosud podařilo zabránit výraznému zvýšení počtu nakažených koronavirem. Upozorňuje na to dnes francouzský deník Le Monde. Země jako Čína, Tchaj-wan, Thajsko, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie či Nový Zéland nezaznamenaly druhou vlnu epidemie nebo dokázaly křivku nákazy rychle zploštit.

Podle francouzského deníku stojí za úspěšným zvládnutím epidemie v těchto zemích pomalé či takřka žádné uvolňování opatření, jež byla zavedena za první vlny. K výraznějšímu rozvolnění opatření se uchýlily v uplynulých týdnech Austrálie či Nový Zéland, ale až v době, kdy se počet nových případů nákazy přiblížil k nule.

Výraznou roli ve strategii těchto zemí hrálo uzavření hranic a omezení cestování. Mnohé ze zmíněných států zavedly zákaz vstupu či povinnou karanténu pro cestující ze zahraničí. "Japonsko povolilo svým občanům žijícím v zahraničí vrátit se do země až v létě, což je pro demokratickou zemi výrazný akt diskriminace. Austrálie zakázala svým občanům cestovat do zahraničí," uvádí některé příklady deník.

Také kontrola karantény je v mnoha případech striktnější. "Na Tchaj-wanu nakažení lidé bez příznaků mohou strávit karanténu doma, denně jsou ale kontrolováni po telefonu, musí mít zapnutou GPS lokalizaci a za porušení karantény hrozí vysoké postihy," píše Le Monde. Obyvatelé Hongkongu, kteří se vrací ze zahraničí, také mohou strávit karanténu doma, ale jen za podmínky, že si nasadí elektronický náramek. V Jižní Koreji, kde druhá vlna epidemie vypukla, ale byla úřady rychle zvládnuta, se osvědčilo masivní testování a trasování spojené s rozsáhlým přístupem k digitálním údajům.

"Viděno zpětně ale tato individuální omezení vypadají jako méně nákladná a méně ohrožující svobodu než opakované uzávěry, jež se týkají celé společnosti," uvádí Le Monde. Podle deníku asijský přístup také méně poškozuje ekonomiku, než plošné závěry typické pro evropské země. Omezení cestování se sice těžce promítlo do cestovního ruchu, země ale nemusely zavádět další zákazy jako uzávěru restaurací, obchodů či jiných podnikatelských a průmyslových aktivit.

Ovšem i asijské země se chystají některá omezení postupně uvolňovat. Týká se to především cestovního ruchu. Hongkong a Singapur do konce listopadu chystají dohodu, jež umožní obyvatelům těchto dvou oblastí cestovat bez povinnosti karantény. Podobnou dohodu chtějí uzavřít do ledna také Thajsko a Čína, která ale podmínky příjezdu pro cestující ze zemí jako Británie či Filipíny tento týden zpřísnila. Austrálie částečně zrušila omezení pro cestující z Nového Zélandu. Staronová premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová ale již ohlásila, že ostrovní stát kontroly na hranicích neuvolní, a to pravděpodobně ani v období Vánoc.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.

Více souvisejících

Asie Čína Tchaj-Wan Japonsko Le Monde Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

před 1 hodinou

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy