Sydney v ohrožení. Požáry se nebezpečně blíží, letadla rozprašují protihořlavé směsi

Požáry, které sužují jihovýchod Austrálie, dospěly v úterý na severní předměstí největšího australského města Sydney. Město zahalil oblak dýmu a hasiči zachraňovali obytné domy přes sežehnutím rozprašováním protihořlavé směsi z letadel. Ve státě Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, již oheň připravil o život tři lidi a zničil přes 200 domů. Za oběť plamenům padly i dvě budovy ve venkovském sídle australského oscarového herce Russela Crowea, napsala dnes agentura Reuters.

Požár
doporučujeme

Nový Jižní Wales již v pondělí vyhlásil kvůli požárům stav ohrožení. Místní úřady označují situaci ve státě za katastrofální. Hasiči tam podle nich nemají zhruba polovinu ze 70 požárů pod kontrolou. Na 600 škol v Novém Jižním Walesu zůstává vzhledem k požárům uzavřeno.

V noci na dnešek oheň poškodil či zničil dalších 50 obydlí a zranil 13 hasičů. Stovky lidí byly dnes nuceny evakuovat se ze svých domovů, někteří z nich tento týden již podruhé. Úřady v Sydney, které je domovem pěti milionů lidí, vyzvaly obyvatele s dýchacími problémy, aby nevycházeli ven. Postižen je také sousední stát Queensland.

zdroj: YouTube

Extrémní nebezpečí vzniku požárů v oblasti podle meteorologů stále trvá, protože v příštích dnech lze očekávat další zvýšení teplot a výskyt bouřek. Na jižní polokouli se blíží léto a vydatnější, déletrvající déšť, který by smočil vyschlou půdu, podle meteorologů nepřijde ještě několik měsíců.

Krizový stav v Austrálii vyvolal debaty, zda země činí dostatek opatření proti klimatickým změnám. V úterý se v centru Sydney shromáždily stovky demonstrantů, kteří požadovali více finančních prostředků na boj proti požárům a změnu přístupu vlády premiéra Scotta Morrisona, jenž je hlasitým zastáncem australského uhelného průmyslu.

"Vláda tvrdí, že teď není vhodná doba mluvit o klimatických změnách. S tím já naprosto nesouhlasím, o tomto tématu jsme měli diskutovat již dávno," uvedla Carol Sparksová, starostka města Glen Innes, kde o víkendu zemřeli v důsledku požárů dva lidé. "S intenzitou tohoto požáru si neumíme poradit a odpovědnost za něj nesou klimatické změny," dodala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při požáru v budově Huawei na jihu Číny zemřeli tři lidé

25.09.2020 20:48 Tři mrtví byli dnes nalezeni po požáru ve velkoměstě Tung-kuan na jihu Číny. Oheň vypukl v zařízení…

Nezvěstný čínský aktivista se po sedmi měsících zřejmě našel, je pod…

25.09.2020 12:29 Po sedmi měsících byl zřejmě nalezen čínský právník a aktivista Čchen Čchiou-š'. Nezvěstný byl od…

Fridays For Future: Po celém světě se manifestuje za ochranu klimatu,…

25.09.2020 12:18 Tisíce studentů v Austrálii a v řadě asijských zemí se dnes zúčastnily manifestací za ochranu…

Nezvyklé gesto Kim Čong-una. KLDR se omluvila Jižní Koreji za zastřelení…

25.09.2020 08:40 Severokorejský vůdce Kim Čong-un se dnes omluvil Jižní Koreji za incident, při němž severokorejští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama