Symbol militarismu na olympiádě? Mezi Koreou a Japonskem opět vypukl spor o vlajku

Korejská republika vyzvala Mezinárodní olympijský výbor (MOV), aby během olympijských her v Tokiu 2020 zakázal používání japonské vlajky s vycházejícím sluncem z válečného období. Ta je v Koreji a některých dalších asijských zemích vnímána jako symbol japonského "imperialismu a militarismu" z první poloviny minulého století.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Jižní Korea, ilustrační foto
doporučujeme

Korejští olympijští funkcionáři vyzvali organizátory tokijských OH k zákazu vlajky na stadionech a sportovištích už v srpnu. Pořadatelé her to odmítli s tím, že vlajka s červeným sluncem a 16 paprsky nepředstavuje politický symbol a není zakázaná.

Pro Korejce, ale třeba i Číňany a jiné asijské země nicméně může být tato vlajka připomínkou válečné minulosti japonského císařství, jež v letech 1910-1945 vládlo Korejskému poloostrovu.

Proto se nyní představitelé korejského ministerstva kultury, sportu a turismu obrátili dopisem na prezidenta MOV Thomase Bacha. Podle nich vlajka otevírá rány a jizvy z minulosti a pro Asijce je tím, čím je pro Evropany svastika zneužitá nacisty. Korejská strana také připomněla, že vlajku na reprezentačních zápasech zakázala i fotbalová federace FIFA.

"Zdůraznili jsme, že používání vlajky s vycházejícím sluncem během olympijských her v Tokiu by bylo zneuctěním olympijských ideálů, které prosazují světový mír a humanitu. Chceme, aby MOV přesvědčil tokijské organizátory ke změně současného postoje a aby byla zavedena přísná pravidla, jež by zabránila nošení vlajky na stadiony," uvedlo korejské ministerstvo.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Wu-chanu otevřeli první část nemocnice, Francie chystá evakuaci

27.01.2020 21:38 Dělníci v čínském městě Wu-chan, odkud se šíří nový druh koronaviru, dokončili po čtyřech dnech…

Tálibán sestřelil v Afghánistánu americké letadlo

27.01.2020 18:21 Aktualizováno V oblasti kontrolované radikálním hnutím Tálibán ve východním Afghánistánu dnes spadlo letadlo…

Čínští politici pod palbou kritiky. Netuší, jak nosit ochrannou roušku

27.01.2020 15:59 Sérii chyb vytýkají diskutéři na čínských sociálních sítích představitelům provincie Chu-pej, kteří…

Čína je druhým největším výrobcem zbraní na světě, předhonila Rusko

27.01.2020 15:47 Čína je druhým největším výrobcem zbraní na světě, za Spojenými státy. Na třetí příčku tak odsunula…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama