Tchaj-wan boj s covidem zvládá. Jaké je jeho tajemství?

Téměř celý svět stále bojuje s novým typem koronaviru, který byl poprvé detekován v čínském Wu-chanu na konci roku 2019. Nejhůře zasaženou zemí je USA s téměř 7 milióny pozitivními případy a některé země Evropy tvrdě zasáhla druhá vlna, včetně České republiky. Existuje jedno místo, kde lidé chodí bez roušek, nemusí dodržovat rozestupy a země běží ve stejném rytmu jako před první detekcí viru SARS-CoV-2, přestože se nachází pouze 130 kilometrů od Číny a má více než 23 miliónů obyvatel.

Tchaj-Wan
doporučujeme

Ulice Tchaj-wanu nepřipomínají žádnou jinou zemi v současné době. Neexistují zde žádné známky toho, že téměř celý svět se potýká s pandemií, která má na svědomí téměř milión obětí. Lidé posedávají v restauracích, velké skupiny lidí tančí v parcích a oddávají se společně veškerým volnočasovým aktivitám. Přesto, že po celém světě je detekováno více než 30 miliónů pozitivních případů na Tchaj-wanu je jich pouze 570 a 7 úmrtí. V čem tkví tajemství úspěchu v boji proti covid-19 v zemi s více než 23 milióny obyvateli?

Tchaj-wan sousedí směrem na západ a severozápad s Čínskou lidovou republikou, přesto se podařilo virus držet na uzdě po celou dobu pandemie. Jedním z klíčových momentů byla podle CNN rychlost při zavedení ochranných opatření. Tchaj-wan byl poučen z roku 2003, kdy zde vypukl SARS. „V té době byl Tchaj-wan zasažen velmi tvrdě, proto jsme začali vytvářet plán na řešení podobných krizí,“ řekl tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu. „Takže když jsme slyšeli, že v Číně existují nové případy pneumonie a pacienti museli být izolováni, bylo to něco velmi podobného,“ dodal ministr.

Tchaj-wan aktivoval Centrální velitelské středisko pro epidemii (CECC) ještě před vyjádřením Číny, že se jedná o závažný vir. Bylo to v době kdy většina světa zatím pořád ještě čekala na více informací o neznámém respiračním viru. Tchaj-wan také zvýšil produkci roušek, respirátorů a dalších ochranných prostředků OOP. Cestující z Wu-chanu byli sledováni od 31. prosince 2019 a byli automaticky podrobeni lékařské prohlídce. První pozitivní případ nákazy se objevil 21. ledna a byl zakázán vstup obyvatelům Wu-chanu. Až o dva dny později se uzavřel i sám Wu-chan a v březnu se Tchaj-wan uzavřel úplně.

Dalším klíčovým faktorem v úspěšném boji proti covid-19 je transparentnost vůči obyvatelům ohledně koronaviru. Tchajwanský ministr zahraničí uvedl, že se brífinky pořádají dvakrát denně s co největší transparentností, aby bylo obyvatelstvo informováno. „Lidé si tím vybudovali důvěru k vládě,“ vysvětluje Wu. Právě důvěra je podle ministra zahraničí klíčová, protože zajistila, aby lidé v počátcích dodržovali pravidla 3R a respektovali karanténu. Připravenost a rychlé jednání vlády zajistilo, že v současné době se Tchaj-wan značně liší od mnoha zemí napříč světem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Súdán se dohodly na normalizaci vzájemných vztahů, oznámil Trump

23.10.2020 20:36 Aktualizováno Izrael se dohodl se Súdánem na normalizaci vzájemných diplomatických vztahů. Podle agentury Reuters…

Soul zkoumá úmrtí lidí, kteří zemřeli po očkování proti chřipce

23.10.2020 19:49 Jihokorejský vládní zdravotní úřad dnes zopakoval, že bude pokračovat v rozsáhlém programu očkování…

Trumpův výrok o špinavém vzduchu vyvolal v Indii bouři

23.10.2020 18:20 Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil…

Greenpeace varuje: Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může poškodit…

23.10.2020 14:25 Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama