Tajfun Faxai udeřil na Japonsko. Tři mrtví, vichr mrštil ženou o zeď, 930 tisíc lidí bez proudu

Tajfun Faxai si dnes v Japonsku vyžádal tři mrtvé a asi 40 zraněných a způsobil vážné problémy v letecké a železniční dopravě i v dodávkách elektřiny. Informovala o tom agentura Kjódó. Zrušeno bylo více než 160 letů a mnoho železničních tratí bylo uzavřeno. Bez elektřiny se ocitlo na 930.000 domácností. Po několika hodinách se tajfun, který udeřil na pobřeží východně od Tokia, opět vrátil nad moře.

Ilustrační foto
doporučujeme

V japonské metropoli Tokiu zemřela dnes 50letá žena poté, co ji zjevně srazil poryv větru. Žena ležela na tokijské ulici a byla převezena do nemocnice. Záběry bezpečnostní kamery odhalily, že jí silný vítr mrštil o budovu. V prefektuře Čiba byl dnes nalezen 87letý muž, kterého usmrtil spadlý strom. Na námořní základně Jokosuka zahynul 47letý muž, který se v důsledku silného vichru zřítil z terasy, když se snažil opravit elektrický generátor.

Podle Reuters jde za poslední roky o jeden z nejsilnějších tajfunů, jemuž čelila japonská metropole. Doprovázel ho mimořádně silný vítr a lijáky. Koryta řek se naplnila téměř po okraj.

Miliony lidí v širší oblasti Tokia se ráno potýkaly s problémy při cestě do práce. Úřady varovaly, že pobyt venku je nebezpečný. Zrušeno bylo více než 160 letů a provoz mnoha vlakových tratí byl přerušen na několik hodin. Řada tokijských čtvrtí se rozhodla pro dnešek uzavřít školy kvůli rizikům spojeným se silným vichrem.

zdroj: YouTube

Tajfun Faxai nejdřív krátce před rozedněním udeřil na město Čiba. Vítr ve městě dosahoval rychlosti až 207 kilometrů za hodinu, což je místní rekord.

Bez dodávek elektřiny se ocitlo na 930.000 domácností. Bez proudu zůstalo celé město Kamogawa východně od Tokia, informovala rozhlasová stanice NHK. "Nikdy jsem nezažil takovou situaci, kdy celé město přišlo o elektřinu," řekl stanici místní činitel. Zaznamenáno bylo také několik menších sesuvů půdy a zkáza jednoho mostu.

Mluvčí výrobce elektroniky Sony uvedl, že kvůli tajfunu byl přerušen provoz závodu ve městě Kisarazu jihovýchodně od Tokia, kde se vyrábí hrací konzole PlayStation.

Vítr strhával kovové cedule z budov, převracel nákladní automobily. Evakuace byla nařízena zhruba 5000 lidem, většinou ve městě Kamakura jižně od Tokia kvůli nebezpečí sesuvů půdy.

Podle Reuters k japonským břehům každoročně dorazí čtyři až pět tajfunů. Není ale obvyklé, aby zasáhly oblast tak blízko Tokia. Tajfun se dopoledne místního času opět vrátil na moře, ale silné deště mají trvat ještě několik hodin.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína terčem posměchu. Vojenské PR video využilo záběry z hollywoodských…

22.09.2020 08:23 Vlnu posměchu si vysloužilo čínské vojenské propagandistické video, ve kterém se objevily záběry z…

V Indii se zřítil třípatrový dům. Nejméně 13 mrtvých, lidé jsou uvězněni…

21.09.2020 16:57 Aktualizováno Nejméně 13 lidí přišlo v západní Indii o život, když se tam dnes brzy ráno zřítila třípatrová…

Čína ztratí přístup ke klíčové stanici pro vesmírné aktivity. Kvůli…

21.09.2020 13:52 Švédská státní společnost SSC neprodlouží Číně smlouvu na využívání klíčové pozemské stanice v…

Nový Zéland zrušil opatření proti covidu, výjimkou je Auckland

21.09.2020 12:19 Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová dnes oznámila, že v zemi od půlnoci přestanou platit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama