Tajfun Lingling zabil v Jižní Koreji tři lidi, KLDR má obavy ze zničení úrody

Tajfun Lingling dnes v Jižní Koreji připravil o život tři lidi, desetitisíce domácností zůstaly po řádění živlu bez proudu a zrušeny byly na dvě stovky letů. Mnohem větší škody by však tajfun podle meteorologů mohl napáchat v sousední Severní Koreji, nad níž se posunul dnes večer místního času (odpoledne SELČ).

Ilustrační foto
doporučujeme

Tajfun Lingling jako první zasáhl v noci na dnešek ostrov Džedžu na jihu země a pak se pohyboval podél západního pobřeží poloostrova. Zpočátku ho doprovázel vítr až o rychlosti 196 kilometrů v hodině. Korejská meteorologická služba uvedla, že šlo o pátý nejsilnější tajfun v zemi od roku 1959.

Podle korejského ministerstva vnitra a bezpečnosti tajfun způsobil výpadek dodávek elektřiny ve 161.000 domácnostech, popadaly stovky stromů a vážné problémy mělo i mezinárodní letiště v Inčchonu. Celkem se během dne muselo zrušit na 200 letů.

Hranice Severní Koreje tajfun překročil zhruba ve 22:00 místního času (kolem 15:00 SELČ), po přechodu nad pevninu vítr zeslábl na 105 kilometrů za hodinu. Podle meteorologů by tajfun měl plnou silou zasáhnout metropoli Pchjongjang, proto se severokorejské úřady na jeho řádění připravují.

V pátek vůdce KLDR Kim Čong-un osobně předsedal mimořádnému jednání vlády a vyčetl zodpovědným úředníkům nedostatečná preventivní opatření. Podle agentury KCNA je pro Severní Koreu prioritou ochrana vodních nádrží a úrody, protože země trpí trvalým nedostatkem potravin.

Severokorejské úřady letos uvedly, že zemi sužuje nejhorší vlna sucha za posledních 37 let. Podle OSN nyní v KLDR potřebuje naléhavou potravinovou pomoc až deset milionů lidí, tedy 40 procent populace. Vážné poškození suchem postižené úrody by mohlo situaci ještě podstatně zhoršit a zemi může hrozit hladomor. Kvůli hladomoru v KLDR v polovině 90. let zemřely pravděpodobně statisíce lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína považuje přijetí šéfa tibetského exilu v USA za vměšování

20.10.2020 14:15 Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Spojené státy, aby přestaly zasahovat do čínských…

Úřady v Austrálii nařídily evakuovat loď, polovina posádky má koronavirus

20.10.2020 10:53 Australské úřady u západního pobřeží evakuovaly posádku z lodě s dobytkem, protože asi u poloviny z…

V Indii vyvstal nový problém: Města zahalil smog, ten urychluje šíření…

20.10.2020 09:47 Indie dnes ohlásila nejnižší denní nárůst případů koronaviru a úmrtí s covidem-19 za poslední tři…

Tokio zajistí bezpečnou olympiádu, slibuje vláda. Panují obavy z útoku…

20.10.2020 08:41 Japonsko podnikne ochranná opatření, aby zajistilo úspěch olympijských her, jež se budou v roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama