Tálibán podnikl masivní útok na východě Afghánistánu, zahynulo 14 vojáků

Nejméně 14 příslušníků afghánských vládních sil dnes zemřelo při útoku na východě země, ke kterému se přihlásilo povstalecké hnutí Tálibán. Je tomu poprvé od úterý, kdy skončil třídenní klid zbraní vyhlášený Tálibánem u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, píše agentura AFP.

Taliban, Afghánistán
doporučujeme

"Včera v noci (Tálibán) zaútočil na nedávno postavené nepřátelské hlídky v provincii Paktíja," uvedl na twitteru mluvčí hnutí Zabiulláh Mudžáhid, podle kterého zemřelo 14 afghánských vojáků a jeden byl zabit.

Afghánské ministerstvo obrany počet obětí potvrdilo, další tři vojáci byli podle něj zraněni. Útok Tálibánu se ale podle ministerstva podařilo odrazit a na straně povstalců došlo "k velkým ztrátám na životech". Podle Tálibánu zemřeli dva bojovníci.

Je to poprvé od klidu zbraní, který Tálibán nečekaně vyhlásil minulý týden a který afghánská vláda přijala. Dočasné příměří trvalo po dobu oslav od neděle do úterý.

Bylo to poprvé, co Tálibán vyhlásil klid zbraní od svržení své vlády v roce 2001. Tehdy jeho režim odstranila spolu s afghánskými bojovníky i mezinárodní koalice vedená Spojenými státy. Hnutí v únoru s USA uzavřelo mírovou dohodu, Spojené státy se v ní zavázaly, že do 14 měsíců ze země stáhnou všechny své vojáky a že odejdou i vojáci ostatních zemí NATO včetně Česka. Tálibán na oplátku slíbil, že nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisk: V japonské vládě panuje shoda na nutnosti zrušit olympiádu. Zrušení…

22.01.2021 05:50 Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit…

V Indii zasáhl požár továrnu největšího světového výrobce vakcín

21.01.2021 16:40 Nejméně pět lidských životů si dnes vyžádal mohutný požár v rozestavěné budově firmy Serum…

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

20.01.2021 09:00 Aktualizováno Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama