Volby na Tchaj-wanu. Prezidentka zřejmě obhájila mandát, "pomohla" jí Čína

Na Tchaj-wanu se dnes konaly prezidentské a parlamentní volby a první neoficiální výsledky zveřejněné ve státní televizi naznačují, že stávající prezidentka Cchaj Jing-wen obhájí svůj post i na druhé funkční období. Podařilo se jí totiž i přes klesající popularitu pasovat do pozice ochránkyně autonomie Tchaj-wanu tváří v tvář rostoucímu tlaku pevninské Číny, která ostrov považuje za součást svého území. Výsledky by měly být známy za několik hodin.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Cchaj Jing-we
doporučujeme

Roli favorita přisuzovaly průzkumy také její vládnoucí Demokratické pokrokové straně (DPP). Ta v roce 2018 drtivě prohrála v místních volbách, které byly vnímány jako referendum o popularitě Cchaj Jing-wen. Podle průzkumů veřejného mínění z loňského roku mělo o její vládě příznivé mínění jen 15 procent obyvatel Tchaj-wanu a o kandidaturu na post prezidentky musela bojovat se svým bývalým podřízeným. I přesto však velmi pravděpodobně směřuje k zisku druhého prezidentského mandátu.

Jedním z hlavních faktorů tohoto úspěchu byly nedávné kroky Pekingu. Loni v lednu čínský prezident Si Ťin-pching navrhl, aby Čína a Tchaj-wan zahájily rozhovory o sjednocení na základě principu "jedna země, dva systémy", který je v současnosti uplatňován v případě Hongkongu a Macaa. Tchaj-wan, který od roku 1949 funguje de facto nezávisle, Čína považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti.

Prezidentčina strana je přitom tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně nebo minimálně zachování současného stavu. Cchaj Jing-wen proto návrh Pekingu okamžitě odmítla. Po vypuknutí masivních protestů v Hongkongu loni v červnu proti přílišnému vměšování Pekingu do záležitostí této poloautonomní provincie si prezidentka osvojila heslo "Hongkong dnes, Tchaj-wan zítra". Dnešní volby se jí podařilo prezentovat jako referendum o zachování autonomie Tchaj-wanu. Tím dokázala mimo jiné odvést pozornost voličů od řady nepopulárních reforem, které její vláda v posledních letech prosadila.

K roli favoritky jí pomohl i propad popularity jejího hlavního politického oponenta Chan Kchuo-jüa z opoziční Národní strany (Kuomintang). Ten čelí v posledních měsících řadě skandálů a obviněním z finančních podvodů. Stále navíc udržuje výrazně pročínský postoj i navzdory široce rozšířené nedůvěře Tchajwanců vůči Pekingu.

Do karet současné prezidentce hrál i stav tchajwanské rozvinuté ekonomiky. Akciový trh je stabilní a mzdy v posledních letech pozvolna rostly. Podle agentury AP je to zčásti způsobeno tím, že místní exportéři přesouvají výrobu z pevninské Číny kvůli obavám z dopadů obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

K urnám bylo přizváno 19 milionů oprávněných voličů. Vítězem prezidentských voleb se stane kandidát, který získá největší počet hlasů; přes 50 procent jich mít ale nemusí. Kromě dosavadní prezidentky Cchaj Jing-wen a reprezentanta Národní strany Chan Kchuo-jüa se o přízeň voličů ucházel i kandidát První lidové strany (PFP) James Sung, ten je ale považován za outsidera.

Voliči vybírali také své zástupce do 113členného parlamentu. V tom má teď většinu s 68 křesly DPP, Národní strana má 35 křesel a zbytek mandátu v končícím volebním období držely menší strany a nezávislí kandidáti.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový koronavirus mutuje. Už 17 mrtvých, strach z nákazy v Evropě roste

22.01.2020 20:40 Aktualizováno Počet obětí nákazy novým koronavirem stoupl v čínské provincii Chu-pej na 17. Informovala o tom…

Epidemie se rychle šíří. Nový koronavirus pronikl do Hongkongu a Macaa

22.01.2020 12:04 První případy infekce novým typem koronaviru zaznamenaly dnes Hongkong a Macao, které jsou…

Svět děsí nový koronavirus. Země zavádějí opatření, první státy zavírají…

22.01.2020 09:29 Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru prudce stoupá. V Číně se za poslední týden…

Nejen koalové. Kvůli požárům v Austrálii může vyhynout řada vzácných zvířat

22.01.2020 07:35 Vzácní živočichové v Austrálii, kteří se vyskytují jen na specifických místech, bojují o přežití…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama