Tchaj-wan změní cestovní pasy, budou bez anglického názvu "Republic of China"

Tchaj-wan změní vzhled svých cestovních pasů tak, aby nebyly snadno zaměnitelné s čínskými cestovními doklady. Ustoupí proto velkým písmem vyznačený oficiální název země v angličtině "Republic of China" (Čínská republika) a naopak výraznější bude anglický název ostrova "Taiwan". Oznámil to dnes podle agentury Reuters tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu.

Tchaj-wanský cestovní pas, ilustrační foto
doporučujeme

Tchaj-wanu vadí, že jsou jeho pasy zaměňovány s čínskými právě v době koronavirové pandemie a v době, kdy se Peking snaží prosazovat svou suverenitu nad ostrovem, který považuje za svou odštěpeneckou provincii. Uvedl to server TaiwanNews.com.

Mimořádnou pozornost i světových médií aktuálně poutá oficiální návštěva předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Podle Čínské lidové republiky tím porušil mezinárodně uznávaný princip jedné Číny a překročil "červenou linii".

Tchaj-wan si po propuknutí koronavirové epidemie - jejíž první případy se objevily v pevninské Číně - stěžoval, že jeho občané se potýkali s problémy při vstupu do jiných zemí. Jejich pasy totiž mátly cizí úředníky názvem "Republic of China", vytištěným velkým písmem, zatímco "Taiwan" se krčil pod ním.

Nové pasy, které by měly být dány do oběhu v lednu, už budou podle Reuters bez anglického názvu "Republic of China", který zůstane jen v čínštině. Anglický název "Taiwan" naopak bude zvětšen.

"Od letošního propuknutí pneumonie ve Wu-chanu naši lidé doufali, že zvýrazníme viditelnost Tchaj-wanu, aby si lidé omylem nemysleli, že jsou z Číny," řekl tchajwanský ministr zahraničí.

Čína tvrdí, že má právo hovořit za Tchaj-wan na mezinárodním poli, na čemž během pandemie trvala například vůči Světové zdravotnické organizaci (WHO). Tchaj-wan si stěžoval, že to vedlo ke zmatení a některé země proto zaváděly vůči Tchaj-wancům stejné restrikce jako vůči kontinentálním Číňanům. Tchaj-wan přitom měl od počátku šíření koronaviru pod kontrolou a například podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) dosud zaznamenal pouze 488 nakažených.

Tchaj-wan už ale léta debatuje o své identitě a o tom, jaké by měl mít vztahy s Čínou. Pandemie naléhavost těchto otázek znovu zvýraznila. Země například uvažuje i o změně názvu svého hlavního leteckého dopravce China Airlines, protože i ten mate. Letounem této společnosti se na Tchaj-wan vydala i česká senátní delegace.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených koronavirem v Indii překonal šest milionů

28.09.2020 09:17 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Indii překonal hranici šesti milionů. Z hlediska…

Tchaj-wan boj s covidem zvládá. Jaké je jeho tajemství?

27.09.2020 16:22 Téměř celý svět stále bojuje s novým typem koronaviru, který byl poprvé detekován v čínském Wu…

Při neštěstí v čínském dole zemřelo 16 lidí

27.09.2020 12:09 Při neštěstí v uhelném dole blízko několikamilionové metropole Čchung-čchingu na jihozápadě Číny…

KLDR po nečekané omluvě začala pátrat po těle zabitého Jihokorejce

27.09.2020 08:26 Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama