Tchaj-wan změní cestovní pasy, budou bez anglického názvu "Republic of China"

Tchaj-wan změní vzhled svých cestovních pasů tak, aby nebyly snadno zaměnitelné s čínskými cestovními doklady. Ustoupí proto velkým písmem vyznačený oficiální název země v angličtině "Republic of China" (Čínská republika) a naopak výraznější bude anglický název ostrova "Taiwan". Oznámil to dnes podle agentury Reuters tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu.

Tchaj-wanský cestovní pas, ilustrační foto

Tchaj-wanu vadí, že jsou jeho pasy zaměňovány s čínskými právě v době koronavirové pandemie a v době, kdy se Peking snaží prosazovat svou suverenitu nad ostrovem, který považuje za svou odštěpeneckou provincii. Uvedl to server TaiwanNews.com.

Mimořádnou pozornost i světových médií aktuálně poutá oficiální návštěva předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Podle Čínské lidové republiky tím porušil mezinárodně uznávaný princip jedné Číny a překročil "červenou linii".

Tchaj-wan si po propuknutí koronavirové epidemie - jejíž první případy se objevily v pevninské Číně - stěžoval, že jeho občané se potýkali s problémy při vstupu do jiných zemí. Jejich pasy totiž mátly cizí úředníky názvem "Republic of China", vytištěným velkým písmem, zatímco "Taiwan" se krčil pod ním.

Nové pasy, které by měly být dány do oběhu v lednu, už budou podle Reuters bez anglického názvu "Republic of China", který zůstane jen v čínštině. Anglický název "Taiwan" naopak bude zvětšen.

"Od letošního propuknutí pneumonie ve Wu-chanu naši lidé doufali, že zvýrazníme viditelnost Tchaj-wanu, aby si lidé omylem nemysleli, že jsou z Číny," řekl tchajwanský ministr zahraničí.

Čína tvrdí, že má právo hovořit za Tchaj-wan na mezinárodním poli, na čemž během pandemie trvala například vůči Světové zdravotnické organizaci (WHO). Tchaj-wan si stěžoval, že to vedlo ke zmatení a některé země proto zaváděly vůči Tchaj-wancům stejné restrikce jako vůči kontinentálním Číňanům. Tchaj-wan přitom měl od počátku šíření koronaviru pod kontrolou a například podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) dosud zaznamenal pouze 488 nakažených.

Tchaj-wan už ale léta debatuje o své identitě a o tom, jaké by měl mít vztahy s Čínou. Pandemie naléhavost těchto otázek znovu zvýraznila. Země například uvažuje i o změně názvu svého hlavního leteckého dopravce China Airlines, protože i ten mate. Letounem této společnosti se na Tchaj-wan vydala i česká senátní delegace.

NÁZOR: Důvod ke znepokojení? Vojenský historik popsal novou zbraň KLDR

23.10.2021 00:01 Severní Korea otestovala z ponorky odpalovanou balistickou raketu, čímž se tato izolovaná země o…

NÁZOR: Čína? Její skutečný vliv upadá, tvrdí politologové. Zmiňují i Česko

22.10.2021 22:03 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching by si přál, aby si svět myslel, že mu mezinárodního dění dává důvod…

Čína pohrozila opatřeními kvůli návštěvě Tchajwance v Česku a na Slovensku

22.10.2021 17:12 Aktualizováno Čína před návštěvou tchajwanského šéfa diplomacie v České republice a na Slovensku varovala, že je…

Nový Zéland zruší opatření po naočkování 90 procent lidí

22.10.2021 09:32 Nový Zéland kvůli šíření vysoce nakažlivé varianty delta mění strategii boje s koronavirem. Tamní…

Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi může pro Maledivy znamenat…

20.10.2021 20:55 Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi světa může pro Maledivy znamenat zkázu. Agentuře AP…

Peking před blížící se olympiádou očkuje třetí dávkou

20.10.2021 13:21 Čínská metropole Peking nabízí všem dospělým obyvatelům města třetí dávku očkování proti koronaviru…

Severní Korea odpálila podle Soulu a Tokia balistickou raketu

19.10.2021 09:09 Severní Korea dnes odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu,…

Nový Zéland hlásí dosud nejvíc nově nakažených za den

19.10.2021 08:22 Nový Zéland zaznamenal za poslední den 94 nově prokázaných případů koronavirové nákazy, to je…

Čína otestovala hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož,…

18.10.2021 16:00 Aktualizováno Čína v srpnu testovala hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož. Podle informace listu…

Sydney uvolňuje některá koronavirová opatření, má velké procento očkovaných

18.10.2021 10:16 Tisíce dětí v největším australském městě Sydney se dnes po téměř čtyřech měsících distanční výuky…

Související:

Právě se děje

reklama