Terorista Tarrant plánoval v Christchurchi ještě jeden útok, pak chtěl mešity vypálit

Pravicový extremista Brenton Tarrant, který se přiznal k vraždě 51 lidí ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, plánoval zaútočit i na třetí mešitu a svatostánky chtěl po dokonání činu vypálit. Oznámila to dnes novozélandská prokuratura na začátek čtyřdenního jednání soudu, který má vynést rozsudek.

Brenton Tarrant
doporučujeme

Tarrant byl do soudní síně přiveden v poutech. Na lavici obžalovaných, již bez pout, zato obklopen pěti policisty, neprojevoval podle AP při výpovědích přeživších a příbuzných obětí žádné emoce.

"Udělil sis právo vzít život 51 nevinným lidem, jejichž jediným zločinem - v tvých očích - bylo, že vyznávali islám," řekla na adresu obžalovaného Maysoon Salamaová, jejíž syn byl mezi Tarrantovými oběťmi. "Prohřešil jsi se nade vše chápání, nemůžu ti odpustit," citoval Salamaovou server BBC.

Prokuratura uvedla, že Tarrant po odchodu z druhé mešity v Christchurchi plánoval odjet do nedalekého města Ashburton a zaútočit i na věřící v tamní mešitě. Mezitím ho však dopadla policie. Tarrant měl ve svém autě kromě dvou poloautomatických útočných pušek AR-15 a dalších čtyř zbraní i kanystry s benzinem, pomocí kterých po útoku plánoval mešity zapálit. Policii později řekl, že lituje, že benzin nepoužil, uvedla prokuratura.

Devětadvacetiletý Australan se v březnu přiznal k 51 vraždám, 40 pokusům o vraždu a k obvinění z terorismu, což z něj činí prvního člověka v dějinách Nového Zélandu, který byl z tohoto činu usvědčen. Zároveň se možná stane také prvním na souostroví, kdo může být za své zločiny odsouzen k doživotí bez možnosti podmíněného propuštění.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hongkongu byl zadržen aktivista Joshua Wong, zahalili si obličej na…

24.09.2020 14:39 Hongkongská police dnes zadržela známého prodemokratického aktivistu Joshuu Wonga. Podle informací…

AFP: Jak se mladý australský student stal terčem hněvu Číny

24.09.2020 07:52 Mladý australský student, který nemá mnoho příznivců na sociálních sítích a nikdy nebyl v Číně, se…

KLDR popravila jihokorejského úředníka, který byl služebně na moři. Tělo…

24.09.2020 07:24 Severní Korea zastřelila jihokorejského úředníka, který začátkem tohoto týdne zmizel při plnění…

Na pobřeží Tasmánie uvázly stovky kulohlavců, většina zahynula

23.09.2020 12:36 Většina ze zhruba 500 kulohlavců, kteří uvázli na západním pobřeží australského ostrova Tasmánie,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama