Terorista z Christchurch neprojevuje žádnou lítost. Rodiny obětí žádají nejvyšší možný trest

Příbuzní lidí, kteří loni zahynuli při útoku na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch, vyzvali dnes soudce, aby uložil střelci nejvyšší možný trest a poslal ho do vězení na doživotí bez možnosti předčasného propuštění.

Brenton Tarrant (útočník z Christchurch)
doporučujeme

Australský pravicový extremista Brenton Tarrant se již dříve přiznal k vraždě 51 muslimů a ani dnes neprojevil nad svým činem lítost. Rozsudek má být vynesen ve čtvrtek.

Před soudem dnes promluvil mimo jiné Mirwais Waziri, pocházející z Afghánistánu, který byl při útoku zraněn. Řekl, že v minulosti byl někdy kvůli svému původu spojován s terorismem, ale nyní byl této nálepky zbaven. "Teď jste nazýván teroristou vy a dokázal jste světu, že my muslimové nejsme teroristé. Teroristé se nepoznají podle víry, rasy nebo barvy pleti," prohlásil Waziri v druhý den čtyřdenního soudního jednání. "Vy jste poražený a my vítězové," dodal muž, jehož slova vyvolala v soudní síni spontánní potlesk.

Další přeživší a členové rodin obětí ve svých proslovech před soudem nazývali útočníka Tarranta zbabělcem, zrůdou či krysou. Jiní popisovali, jak i více než rok po atentátech stále nemohou spát a mají problémy s návratem do běžného života a se zaopatřením svých rodin. Rashid Omar, jehož 24letý syn Tariq byl v jedné z mešit zabit, uvedl, že do poslední chvíle doufal, že syn masakr přežil. Pak ale jeho jméno uslyšel, když policisté četli seznam obětí.

"Tělo mi ochablo a všechno kolem utichlo," řekl Omar. Se zbytkem rodiny se rozplakal, i když si původně sliboval, že za každou cenu zůstane silný. "Od té doby se každý den zdá nesnesitelný a i ty nejjednodušší činnosti je těžké vykonávat," dodal. Muž, který byl dříve vášnivým fotografem, se teď nemůže fotoaparátu prý ani dotknout, energii nemá vůbec na nic.

Někteří přeživší uvedli, že mají od útoku finanční potíže. Motasim Uddin, který kvůli střelné ráně do nohy strávil přes tři měsíce v nemocnici, nebyl dosud schopen vrátit se ke své práci svářeče. Navíc musí finančně podporovat své rodiče v Bangladéši. "Na to, co se stalo, nedokážu zapomenout. Snažím se, ale stále se budím s myšlenkami na útok," řekl.

Tarrant, který od svého posledního vystoupení před soudem loni v březnu výrazně pohubl, převážnou většinu času poslouchal s lhostejným výrazem, jen několikrát se pohrdavě usmál. Zatím však před soudem neukázal žádné z gest užívaných pravicovými radikály, jak to udělal v březnu, uvedla AP.

Tarrant na mešity v Christchurchi na novozélandském Jižním ostrově zaútočil při pátečních modlitbách loni 15. března, na lidi střílel z poloautomatických zbraní. Byl obviněn z vraždy 51 osob, z pokusu o vraždu dalších 40 a z terorismu. Za čin, který vysílal v přímém přenosu na internetu, čelí doživotnímu vězení s možností podmínečného propuštění po 17 letech. Soudce má ale možnost rozhodnout o jeho uvěznění na doživotí bez možnosti propuštění. Takový trest nebyl na Novém Zélandu nikdy udělen.

Farisha Razaková v předtočeném prohlášení uvedla, že Tarrant si nezaslouží shovívavost poté, co zabil jejího otce Ashrafa Aliho, který na Nový Zéland přijel na návštěvu z Fidži. "Nikdy byste neměl být propuštěn, nikdy," zdůraznila. Podle Zuhaira Darwishe, který při útoku ztratil bratra, by měl Tarrant dostat trest nejvyšší. "Vím, že na Novém Zélandu není lidem udělován trest smrti, on ale bohužel není člověk," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

Čína po zkušenosti s koronavirem buduje soběstačné město: Záhony na střeše…

20.09.2020 16:18 Aktualizováno Poblíž Pekingu vzniká nové město, jehož součástí budou i dřevostavby bytových domů se záhony na…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Kritika monarchie v Thajsku sílí. Protivládního protestu se zúčastnily…

20.09.2020 08:59 V thajském hlavním městě Bangkoku dnes tisíce demonstrantů požadovaly reformy a omezení pravomocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama