Thajský premiér odmítl rezignaci. Protesty pokračují, lidé chtějí omezit pravomoci krále

Thajský premiér Prajutch Čan-Oča dnes prohlásil, že nehodlá rezignovat na funkci. Ve čtvrtek předsedu vlády k demisi vyzývaly v Bangkoku tisíce lidí, kteří vyšli do ulic navzdory zákazu shromažďování pěti a více osob. Premiér dnes demonstranty varoval, aby v protestech nepokračovali, stovky odpůrců vlády už jsou podle agentury Reuters ale opět v centru metropole.

král Mahá Vatčirálongkón (Thajsko)
doporučujeme

Protestní akce se v Thajsku konají již tři měsíce. Kromě odstoupení vlády požadují jejich účastníci také omezení pravomocí krále Mahá Vatčirálongkóna a novou ústavu. Thajská vláda vyhlásila v noci na čtvrtek v Bangkoku výjimečný stav a zavedla další opatření, demonstranti ale ve čtvrtek večer uspořádali v hlavním městě jednu z největších demonstrací za poslední dobu.

zdroj: YouTube

"Neodstoupím," řekl dnes premiér Prajutch Čan-Oča na tiskové konferenci uspořádané po mimořádném zasedání kabinetu. "Vláda musí využít výjimečný stav. Potrvá 30 dnů nebo i méně, pokud to situace dovolí," dodal.

Prajutch Čan-Oča se do čela kabinetu dostal po převratu v roce 2014, kdy se moci chopila vojenská junta. V roce 2019 jeho strana vyhrála volby, před nimiž ale vojenský režim podnikl řadu kroků, aby se jeho představitelé ve vedení státu udrželi.

Demonstrace byly doposud převážně klidné. Jediný incident, který vláda zmiňovala při zdůvodnění výjimečného stavu, byl ten, při němž protestující pokřikovali na kolonu královny Sutchidy a v jednu chvíli jí bránili v průjezdu. Policie dnes oznámila, že dva z demonstrantů budou obviněni z násilí vůči královně, za což jim podle agentury Reuters hrozí trest od 16 let vězení po doživotí. Pokud by soud rozhodl, že obvinění ohrozili život královny, mohli by dostat i trest smrti.

Demonstranti požadují, aby asi čtyřicítka lidí zadržených za poslední týden při protestech byla propuštěna, a na dnešek plánují v Bangkoku novou masovou akci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katar se omluvil za gynekologickou prohlídku žen na letišti

28.10.2020 13:06 Katarská vláda se omluvila za incident, kdy byly ženy na letišti v Dauhá kvůli novorozenci…

Pompeo odsoudil při návštěvě Srí Lanky aktivity Číny v zemi

28.10.2020 10:47 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes prohlásil, že čínská komunistická strana se vůči Srí…

Válka v Afghánistánu: Během bojů bylo letos zabito nejméně civilistů za…

27.10.2020 14:01 Při bojích a útocích v Afghánistánu za prvních devět měsíců letošního roku zahynulo nejméně…

Kyrgyzský premiér Žaparov chce být prezidentem

27.10.2020 12:57 Námitky některých právníků vyvolalo oznámení nového kyrgyzského premiéra a současně úřadující hlavy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama