Tokijské metro bojuje s koronavirem. Jak dezinfekce se bude používat i stříbro

Tokijský dopravní podnik chce snížit možnost přenosu koronaviru v metru pomocí nanočástic stříbra. Roztok s antibakteriálním stříbrem se bude kromě klasické dezinfekce aplikovat ve vozech metra zejména na těch nejvíce namáhaných místech jako jsou sedadla, madla či dveře, napsala agentura Reuters.

Japonsko, Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

"Pouhá dezinfekce vozů má jen krátkodobý efekt, proto jsme hledali další antibakteriální prostředek, abychom ujistili naše cestující, že soupravy jsou bezpečné," uvedl podle Reuters zástupce dopravního podniku Masaru Sugijama.

Do více než 3000 vagónů nyní pracovníci postupně aplikují roztok s nanočásticemi stříbra o velikosti deseti mikronů, přičemž doufají, že v takto ošetřených vlacích zabrání šíření koronaviru.

Firma Tokyo Metro připustila, že působení stříbra proti koronaviru zatím nebylo prokázáno. Vychází ale z toho, že se osvědčilo proti jiným virům - kupříkladu chřipkovým - či proti bakterii Escherichia coli.

Obří systém tokijského metra s 900 stanicemi a více než 80 linkami se po ukončení karantény koncem května potýká s rostoucím počtem pasažérů a dodržení doporučených rozestupů často není v přeplněných vlacích možné. S podobným problémem se potýkají i další japonští dopravci - například železniční společnost East Japan Railway kvůli tomu minulý měsíc inovovala svou mobilní aplikaci pro cestující.

Ti se tak nyní v reálném čase dozvědí přesné informace o obsazenosti jednotlivých vlaků nebo počtu čekajících na jednotlivých zastávkách, a mají tak možnost zvolit některý z méně vytížených spojů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie se rozhodla zrušit zákaz provozu letadel Boeing 737 MAX

26.02.2021 11:03 Aktualizováno Australský úřad pro bezpečnost civilní letecké dopravy se rozhodl, že zruší téměř dvouletý zákaz…

Jižní Korea začíná očkovat proti koronaviru, restrikce prodlouží

26.02.2021 08:38 Jižní Korea dnes zahajuje vakcinaci proti covidu-19. První dávky očkovacího preparátu od…

Mohla by vzniknout také severokorejská mutace koronaviru, obává se…

26.02.2021 00:01 NÁZOR – Navzdory konfrontaci mezi mezinárodním společenstvím a Severní Koreou ohledně jejího…

Austrálie schválila zákon, který nutí Facebook platit médiím

25.02.2021 10:12 Aktualizováno Parlament v Austrálii dnes schválil zákon, který nutí společnosti Google a Facebook platit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama