Trump bude litovat? Mírové rozhovory vyměníme za boj, pohrozil Tálibán

Islamistické hnutí Tálibán dnes varovalo, že bude v Afghánistánu pokračovat v bojích, pokud Spojené státy ukončí mírový dialog s povstalci. Informovala o tom agentura AFP. Tálibán tak reagoval na pondělní prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který označil mírové rozhovory za mrtvé.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Měli jsme dvě možnosti, jak ukončit okupaci Afghánistánu - buď svatou válku a boj, nebo jednání a rozhovory. Jestli chce Trump rozhovory zastavit, nastoupíme tu první cestu a on bude brzy litovat," uvedl dnes mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Zástupci Tálibánu vedli v posledních měsících jednání s představiteli americké vlády o podmínkách ukončení téměř dvacetileté války v zemi. Minulý týden oznámili, že dohoda je těsně před podpisem. Tálibán ale zároveň pokračoval v násilnostech v Afghánistánu.

Při útoku Tálibánu v metropoli Kábulu zahynuli minulý týden ve čtvrtek americký a rumunský voják a deset civilistů. Předtím si v pondělí útok sebevražedného atentátníka z řad Tálibánu vyžádal 16 mrtvých a 119 zraněných.

Americký prezident Donald Trump po čtvrtečním útoku mírové rozhovory s Tálibánem zrušil a odvolal i tajné víkendové setkání v Camp Davidu, kde se měl odděleně sejít s představiteli Tálibánu a s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním.

Návrh mírové dohody počítal mimo jiné s příměřím a postupným stažením amerických sil z Afghánistánu výměnou za slib Tálibánu, že neumožní, aby byla tato středoasijská země využívána k plánování útoků na USA a jejich spojence. V první fázi stahování by mělo během 135 dní z Afghánistánu odejít 5000 ze 14.000 amerických vojáků. Afghánský prezident Ghaní návrh dohody kritizoval.

Trump minulý týden ve čtvrtek prohlásil, že o stažení amerických vojáků z Afghánistánu stále uvažuje, k takovému kroku ale ještě podle něj není příhodný čas. Americký velitel Kenneth McKenzie v pondělí řekl, že Spojené státy nyní pravděpodobně vystupňují tempo svých operací v Afghánistánu v odpovědi na násilnosti povstalců.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krvavý atentát Tálibánu: Po útoku na nemocnici 39 mrtvých, desítky…

20.09.2019 15:26 Počet obětí čtvrtečního útoku sebevražedného atentátníka z řad Tálibánu na nemocnici na jihu…

"Byl lidská špína a pijavice." KLDR oslavuje pád Trumpova poradce Boltona

20.09.2019 14:38 Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil dnes přivítal rezignaci bezpečnostního…

Statisíce studentů a aktivistů v ulicích. Začala další vlna protestů…

20.09.2019 10:37 Na 300.000 lidí dnes podle aktivistů vyšlo do ulic australských měst demonstrovat za lepší ochranu…

Pohroma v KLDR: Úroda bude nejhorší za pět let, milionům lidí hrozí…

20.09.2019 09:31 Sklizeň plodin v Severní Koreji bude v letošním roce zřejmě nejnižší za pět let, což bude znamenat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama